Սեպտեմբերի 14-ին ազգային «Մաքուր հայրենիք» ծրագիրը լրագրողներին ներկայացրեց ՀՀ բնության պահպանության նախարարության էկոլոգիական ծրագրերի կենտրոնի տնօրեն Վիկտոր Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, ազգային «Մաքուր հայրենիք» ծրագիրը նպատակ ունի ձևավորելու շրջապատող միջավայրի պահպանման մշակութ և պատասխանատվություն: Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է լուծել մի շարք հիմնախնդիրներ, որոնք վերաբերում են երիտասարդության մոտ էկոդաստիարակությանն ու էկոձևավորմանը և դրա շուրջ միավորել երկրի հասարակայնությանը:
Աջակցություն կստանան այն կազմակերպությունները, որոնք ծրագրի նպատակներին համապատասխան նախաձեռնություն կցուցաբերեն:
ՀՀ կառավարությունը օգոստոսի 19-ին հավանության է արժանացրել «Մաքուր հայրենիք» ազգային ծրագիրը, որի անհրաժեշտությունը պայմանավորված է երկրի բնապահպանական սանիտարական վիճակով` հատկապես քաղաքային բնակավայրերում: Ծրագիրը հնարավորություն կտա կատարելագործելու օրենսդրական դաշտը, արդյունավետորեն օգտագործելու շրջապատող միջավայրի մաքրությունն ու պահպանումը, փոխելու հասարակության վերաբերմունքը շրջապատող միջավայրի հանդեպ:

Национальную программу «Чистая родина» представил 14 сентября журналистам директор Центра экологических программ министерства охраны природы РА Виктор Мартиросян.
По его словам, программа “Чистая родина” нацелена на формирование культуры и ответственности за охрану окружающей среды. В связи с этим, в рамках программы планируется также решить проблемы, связанные с эковоспитанием и экообразованием среди молодежи и объединить вокруг нее общественность страны.
Также будет оказана поддержка организациям, которые проявят инициативу в связи с целями программы. “В случае же тех, кто не проявит интереса к программе, будет увеличена требовательность, система мер наказания, будет увеличено общественное порицание”, – сказал Виктор Мартиросян.
Правительство РА 19 августа одобрило национальную программу «Чистая родина», необходимость которой обусловлена экологической/санитарной обстановкой в стране, особенно в городских населенных пунктах. Ожидается, что программа позволит усовершенствовать законодательное поле, более эффективно использовать средства очистки и охраны окружающей среды, изменить отношение общества к окружающей среде.