14 Սեպտեմբեր 2010 - 12:16 AMT
2010 թ. Երևանի կոնյակի գործարանը մթերելու է 29 տոննա խաղող` Արմավիրի և Այգավանի մասնաճյուղերի համար 1 կգ-ի գինը սահմանելով 130 դրամ, իսկ Տավուշի տարածաշրջանի համար` 120 դրամ: Այս մասին սեպտեմբերի 14-ին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է ԵԿԳ գործադիր տնօրեն Արա Գրիգորյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, բերքահավաքն ու բերքի ընդունումն անցկացվելու է համաշխարհային բարձր չափանիշներին համապատասխան:
Ընդ որում, Արմավիրի մասնաճյուղում մթերումը կմեկնարկի սեպտեմբերի 15-ին, Այգավանի մասնաճյուղում (Արարատի մարզ)` սեպտեմբերի 16-ին, իսկ Բերդի մասնաճյուղում (Տավուշի մարզ)` սեպտեմբերի 22-ին:
2010 թ. ԵԿԳ 6500 ֆերմերի հետ ստորագրել է 5640 պայմանագիր: Մթերվող խաղողի համար վճարվող գումարը մթերումից հետո 10 օրվա ընթացքում կփոխանցվի ֆերմերների բանկային հաշվի համարներին: «Մենք ընդունելու ենք միայն բարձրորակ խաղող` առանց զիջումների: Խաղողի որակի ցուցանիշները մենք վերահսկում ենք ամբողջ տարվա ընթացքում` ֆերմերներին ապահովելով անհրաժեշտ ամեն ինչով»,- ասել է ԵԿԳ ղեկավարն, ավելացնելով, որ ընթացիկ տարում խաղողի բերքը գերազանցում է անցյալ տարվա ցուցանիշը 30 տոկոսով:
Միակ տարածաշրջանը, որտեղ բերքը տուժել է կարկուտից` Տավուշի մարզն է: Այդ մարզի ֆերմերները գործարանից պարտք են վերցրել 6 մլն դրամ:

14 Сентябрь 2010 - 12:16 AMT
В 2010 году Ереванский коньячный завод (ЕКЗ) закупит 29 тыс. тонн винограда по цене 130 драмов за 1 кг для филиалов в Армавире и Айгеване и по цене 120 драмов для филиала в Тавушской области. Об этом 14 сентября сообщил журналистам на пресс-конференции в Ереване исполнительный директор ЕКЗ Ара Григорян. По его словам, сбор и прием урожая в текущем году пройдут по самым высоким мировым стандартам.
При этом в Армавирском филиале закуп стартует 15 сентября, в Айгеванском (Араратская область) – 16 сентября, а в филиале города Берд (Тавушская область) – 22 сентября.
ЕКЗ в 2010 году подписал 5640 контрактов с 6500 фермерами. Сумма за заготовленный виноград поступит на счета фермеров в течение 10 дней после приема. «Мы будем принимать только высококачественный виноград – без уступок. Качественные показатели винограда мы контролируем на протяжении всего года, обеспечивая фермеров удобрениями, опрыскивателями и пестицидами», – сказал глава ЕКЗ, добавив, что в общем, в текущем году урожай винограда превышает прошлогодний показатель на 30%.
Единственный регион, где урожай сильно пострадал из-за града, это Тавушская область, фермеры которой задолжали заводу порядка 6 млн. драмов. «Контролируя качественные показатели винограда, мы предоставляем фермерам в кредит опрыскиватели для получения хорошего урожая, а задолженность обычно гасится в период закупа винограда, но ввиду таких обстоятельств в текущем году мы фермерам простили задолженность», – отметил Ара Григорян.