14 Սեպտեմբեր 2010 - 12:57 AMT
Երևանում բացվեց հայ-բելգիական բիզնես-ֆորում, որը կտևի մինչև սեպտեմբերի 15-ը: Միջոցառումն ընթանում է Միավորված Ազգերի Կազմակերպության արդյունաբերական զարգացման ծրագրի նախաձեռնությամբ (UNIDO/ՄԱԱԶԿ) «Հայաստանի և Վալոնիայի մարզի (Բելգիա) գործարարների միջև արդյունաբերական համագործակցության խթանման աջակցում» ծրագրի շրջանակներում` համագործակցելով Հայկական զարգացման գործակալության և Վալոնիայի ներդրումային գործակալության (AWEX) հետ:
«Այս ֆորումն առանձնահատուկ է, քանի որ մեկուկես տարի առաջ հայ-բելգիական առևտրա-արդյունաբերական պալատը` աշխատելով երկու երկրների ավելի քան 100 ձեռնարկությունների հետ, դրանք միմյանց ներկայացրեց, և ներկա պահին մոտ 20-23 բելգիական ընկերություններ սկսել են կոնկրետ ծրագրերի շուրջ բանակցություններ վարել»,- իր խոսքում նշել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը:
Նրա խոսքով, ֆորումի ընթացքում ձեռնարկատերերը կքննարկեն կոնկրետ նախագծեր, որոնք արդեն հաստատվել են: Ընդ որում, նախարարը հույս է հայտնել, որ ֆորումի շրջանակներում մի քանի պայմանագրեր կկնքվեն, ինչը հետագայում թույլ կտա ընդլայնել համագործակցությունը:
Ֆորումի ընթացքում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը բելգիացի ձեռնարկատերերին ներկայացրեց ծրագրեր և բարեփոխումներ, Հայաստանի տնտեսության հնարավորությունները, ինչպես նաև տարածաշրջանային շուկա դուրս գալու հնարավորությունները, որոնցից կարող են օգտվել բելգիական ընկերությունները` համագործակցելով հայ գործարարների հետ:
Զարգացման հայկական գործակալության (AAP) գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանն իր հերթին ասել է, որ արդեն մի քանի նախագծեր կան տարբեր` սննդի վերամշակման, էներգետիկայի, քիմիայի և դեղագործության, ինչպես նաև նորարարական տեխնոլոգիաների ոլորտներում: «62 նախագծերից մենք ընտրել ենք 33-ը, որոնք համապատասխանում են UNIDO-ի մեթոդաբանությանը և կներկայացվեն բելգիացի գործարարներին: Նախագծերի ընդհանուր ծավալը կազմում է մոտ $70 մլն»,- ասել է նա:
Ռոբերտ Հարությունյանի խոսքով, բոլոր հայ-բելգիական ձեռնարկություններն աշխատելու են Հայաստանի տարածքում, իսկ դրանց հիմնական գաղափարը կայանում է նրանում, որպեսզի Հայաստանում արտադրված ապրանքն արտահանվի Եվրոպա նույնպիսի հարկային արտոնություններով, որոնք այժմ նախատեսված են ԱՊՀ երկրների համար:
2009 թվականի տվյալներով, Հայաստանի ու Բելգիայի միջև ապրանքաշրջանառությունտ կազմել է $105 մլն 322 հազար, որոնցից $46 մլն 790 հազարը բաժին է ընկնում արտահանմանը, իսկ $58 մլն 532 հազարը` ներկրկմանը:

В Ереване открылся армяно-бельгийский бизнес-форум, который продлится до 15 сентября. Мероприятие проходит в рамках программы «Содействие стимулированию промышленного сотрудничества между предпринимателями Армении и Валонского региона Бельгии» («АрменВал») по инициативе Организации Объединённых Наций по промышленному развитию (UNIDO) при сотрудничестве с Армянским агентством развития и инвестиционным агентством Валонии (AWEX).
«Этот форум особенный, так как полтора года назад армяно-бельгийская торгово-промышленная палата, работая с более 100 предприятиями из двух стран, представила их друг другу и на данный момент порядка 20-23 бельгийских компаний начали вести переговоры по конкретным программам», – сказал в своей речи министр экономики Армении Нерсес Ерицян.
По его словам, на форуме предприниматели будут обсуждать конкретные проекты, которые уже утверждены. При этом министр выразил надежду, что в рамках форума будут заключены несколько договоров, что позволит в дальнейшем расширить сотрудничество.
В ходе форума министр экономики РА представил бельгийским предпринимателям программы и реформы, возможности экономики Армении, а также возможности выхода на региональные рынки, которыми бельгийские компании могут воспользоваться, сотрудничая с армянскими предпринимателями.
В свою очередь, генеральный директор Армянского агентства развития (ААР) Роберт Арутюнян сказал, что уже есть несколько проектов в различных сферах: переработке пищи, энергетике, химии, фармацевтике и инновационных технологиях. «Из 62 проектов мы выбрали 33, которые соответствуют методологии UNIDO и будут представлены бельгийским предпринимателям. Общий объем проектов составляет порядка $70 млн.», – сказал он.
По словам Роберта Арутюняна, все армяно-бельгийские предприятия будут работать на территории Армении, а их основная идея заключается в том, чтобы произведенную в Армении продукцию вывозить в Европу с такими же налоговыми льготами, которые сейчас предусмотрены для стран СНГ.
По данным на 2009 год, объем товарооборота между Арменией и Бельгией составил $105 млн. 322 тысяч, $46 млн. 790 тысяч из которых пришлись на долю экспорта, а $58 млн. 531 тысяч – на долю импорта.