«Տիգրան Մեծ` քարերի երկիր» համակարգչային առաջին ռազմավարական խաղը մշակման փուլում է: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցի ընթացքում այդ գաղափարի հեղինակ Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ խաղն ուսուցողական է և կոչված է Հայաստանի և սփյուռքի դպրոցականներին ճանաչելի դարձնել Հայոց պատմության հերոսներին:
Տիգրան Սարգսյանի խոսքերի համաձայն, խաղը որպես եռերգություն է հորինված, որի սյուժեն ընդգրկում է Հայաստանի պատմությունը Տիգրան Մեծի ժամանակներից մինչև 1915 թ. Հայոց ցեղասպանության ժամանակաշրջանը: «Մենք սկսել ենք աշխատել մեկ տարի առաջ: Այն ժամանակ մենք երեք- չորս նախաձեռնողներ էինք ընդամենը: Այսօր արդեն 30 մարդ է աշխատում, բացի այդ մեզ օգնում են տարբեր կազմակերպություններ», – ասել է նա:
Նրա խոսքերի համաձայն, նախագծի մեկ սերիայի ավարտի համար անհրաժեշտ է 30 մլն եվրո: Խաղի ստեղծմանն աջակցում են Հայաստանի կոմերցիոն կազմակերպությունները, իսկ ՀՀ կրթության նախարարությունը հրաժարվել է տեղեկատվական աջակցություն ցուցաբերել խաղին:
Հայ ծրագրավորողները ոգեշնչվել են համակարգչային խաղերի համաշխարհային հայտնի ծրագրավորողների` eGames աշխատանքներով, ինչպես նաև Total War հայտնի խաղով:
Նախատեսվում է, որ 2013 թ. արդեն պատրաստ կլինեն մի քանի էսքիզներ և հոլովակներ: Խաղը հատուկ պաշտպանիչ շերտ է ունենալու:

Первая армянская компьютерная игра-стратегия “Тигран Великий – страна камней” находится на стадии разработки. Как сказал в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net автор идеи Тигран Саргсян, игра является образовательной и призвана ознакомить с героями армянской Истории как школьников в Армении, так и представителей армянской Диаспоры за рубежом.
По словам Тиграна Саргсяна, игра задумана как трилогия, которая в своем сюжете охватит период истории Армении от Тиграна Великого до Геноцида армян 1915 года. “Мы начали работать над игрой год назад, тогда нас было всего трое четверо энтузиастов. Сегодня над игрой работают около 30 человек, кроме этого нам помогают различные организации”, – сказал он.
По его словам, для завершения одной серии проекта необходимо порядка 30 млн евро, создатели игры рассчитывают выйти на рынок сбыта в Диаспоре. Созданию игры содействуют коммерческие организации Армении, между тем, министерство образования Армении отказалось оказать информационную поддержку игре.
Создатели вдохновились работой всемирно известных разработчиков компьютерных игр eGames, а также популярной игрой Total War.
“В зарубежных играх авторы попытались обратиться в сюжетах игр к армянским племенам, не согласовывая их с работами армянских историографов. Мы немного подкорректировали их. Игра будет объединять два жанра – экшн и стратегию, таким образом, мы рассчитываем удвоить свою аудиторию”, – отметил Тигран Саргсян. Планируется, что к 2013 году будут готовы некоторые эскизы и презентационные ролики игры. Игра будет иметь специальную защиту от пиратских копий.