15 Սեպտեմբեր 2010 - 13:34 AMT
Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկը շրջանառության մեջ է մտցրել նոր արծաթե հուշադրամ` նվիրված Մարիո Կեմպեսին: Հուշադրամը թողարկվել է «Համաշխարհային ֆուտբոլի արքաները» միջազգային դրամագիտական ծրագրի շրջանակում:
Հուշադրամի դիմերեսի վերևի կիսաշրջանում պատկերված է «KINGS OF FOOTBALL» անգլերեն մակագրությամբ եզրագծված թագ, որը պահպանում են երկու առյուծներ: Պատկերի ներքևի մասում ֆուտբոլի գնդակ է: Ներքևի կիսաշրջանում նշված է հուշադրամի անվանական արժեքը` «100 ԴՐԱՄ», որից ներքև Հայաստանի Հանրապետության զինանշանն է: Զինանշանի երկու կողմում թողարկման տարեթիվն է` ձախում «20», աջում` «10»: Զինանշանից աջ ներքևում Լեհաստանի դրամահատարանի առևտրային նիշն է: Եզրաշուրթի շրջագծով վերևում` հայերեն, իսկ ներքևում անգլերեն մակագրված են համապատասխանաբար` «ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ» և «REPUBLIC OF ARMENIA»:
Հուշադրամի դարձերեսին Արգենտինայի դրոշի գունային ֆոնի վրա Մարիո Կեմպեսի դիմապատկերն է, որից ձախ ֆուտբոլի գնդակ է: Դիմապատկերից ձախ եզրաշուրթի մոտ ձևավորող հեղինակի խորագիրն է: Ներքևում եզրաշուրթի մոտ Մարիո Կեմպեսի ստորագրությունն է: Վերևում եզրաշուրթի մոտ շրջագծով լատինատառ մակագրություն է`«MARIO KEMPES»: Հուշադրամը շրջանագծով երկու կողմից ունի ուռուցիկ եզրաշուրթ:
Հուշադրամի պատրաստման ժամանակ օգտագործվել են գունավոր ներկեր:
Ուրվագծերի հեղինակն է Լեհաստանի դրամահատարանի դիզայներ Ռոբերտ Կոտովիչը: Հուշադրամը դրվագվել է Լեհստանի դրամահատարանում:
Հուշադրամի բնութագիրը.
Անվանական արժեքը 100 դրամ Մետաղը և հարգը արծաթ, 925 + 50 Զանգվածը 28,28 + 0,25 գ Տրամագիծը 38,61 + 0,15 մմ Որակը պրուֆ Դրամաշուրթը հարթ Տպաքանակը մինչև 20000 հատ

15 Сентябрь 2010 - 13:34 AMT
Центральный банк Армении ввел в обращение до 20 тыс. памятных серебряных монет «Марио Кемпес» в рамках международной нумизматической программы «Короли мирового футбола», сообщает пресс-служба ЦБ РА.
В верхнем полукруге аверса монеты изображена корона с надписью «KINGS OF FOOTBALL», которую охраняют два льва. У подножия короны изображен футбольный мяч. В нижнем полукруге аверса указана номинальная стоимость монеты «100 ДРАМ», а ниже изображен государственный герб Армении. По обеим сторонам герба указан год выпуска: слева – «20», справа – «10». Справа, ниже от герба, изображена торговая марка Монетного двора Польши. По наружному кольцу сверху и снизу по краям отчеканено “РЕСПУБЛИКА АРМЕНИЯ” на армянском и английском языках.
На реверсе монеты, на фоне флага Аргентины, изображен портрет Марио Кемпеса, а слева – футбольный мяч. Внизу монеты изображена подпись футболиста. По верхнему краю отчеканена надпись “MARIO KEMPES”.
Согласно сообщению, номинальная стоимость монеты – 100 драмов. Монета изготовлена из серебра 925±5-ой пробы, весом в 28,28±0,25 грамма, диаметром в 38,61±0,15 мм. Для ее изготовления использованы цветные краски, контуры оформил дизайнер Роберт Котович. Монеты отчеканены Монетным двором Польши.