15 Սեպտեմբեր 2010 - 14:11 AMT
Այս տարի Հայաստանում հիմնական մակրոտնտեսական ռիսկերը կապված են գնաճի հետ, կառավարությունը գիտակցում է դա և համապատասխան միջոցներ ձեռնարկում դրա զսպման համար, խորհրդարանում կառավարական ժամի ընթացքում հայտնել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը:
Նրա խոսքով, գոյություն ունեն երեք պատճառներ, որոնք գնաճ են առաջացնում գյուղմթերքի ոլորտում` ներքին, արտաքին և բնակլիմայական: Նա նշել է, որ ընթացիկ, ինչպես նաև հաջորդ տարում երկրի կառավարությունը կգործադրի բոլոր ջանքերը, որպեսզի զսպի գնաճային ռիսկերը:
Ինչպես նշել է նախարարը, կառավարությունը միջոցներ է ձեռնարկում պետբյուջեի դեֆիցիտը կրճատելու համար: Ավելին, կառավարության համապատասխան հանձնաժողովը նույնպես աշխատում է մրցակցային դաշտի ապահովման շուրջ, որի ուղղությամբ արդեն օրենսդրական փոփոխություններ են իրականացվում, ավելացրել է Տիգրան Դավթյանը:

В текущем году основные макроэкономические риски в Армении связаны с инфляцией, правительство это осознает и предпринимает соответствующие меры для ее сдерживания, сказал министр финансов РА Тигран Давтян в ходе правительственного часа в парламенте.
По его словам, существуют три причины, вызывающие инфляцию в сфере сельхозпродуктов – это внутренние, внешние и природно-климатические. Он отметил, что в текущем году, а также и в следующем правительство страны приложит все усилия, чтобы сдержать инфляционные риски.
Как отметил министр, правительство предпринимает меры по сокращению дефицита госбюджета. Более того, соответствующая комиссия правительства также работает над обеспечением конкурентного поля, в направлении чего уже осуществляются законодательные изменения, добавил Тигран Давтян.