Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը երեկ ընդունեց Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մայքլ Լեմմոնին: Ինչպես հայտնում է «Արկա» գործակալությունը, զրուցակիցները քննարկեցիին հայ-ամերիկյան հարաբերությունների հետ կապված հարցեր: Բացի այդ, Ռ.Քոչարյանն ու Մ.Լեմմոնը շոշափեցին ղարաբաղյան կարգավորման թեման, քննարկեցին օգոստոսի 1-3 անցած ԱՊՀ անդամ-երրկրների ոչ պաշտոնական վեհաժողովի ընթացքում Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը:
Նշենք, որ Մ.Լեմմոնի լիազորությունների ժամկետը լրանում է այս տարվա օգոստոսին: Նա այդ պաշտոնում աշխատեց վերջին երեք տարվա ընթացքում: Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան է նշանակված Ջոն Օրդուեյը, որը 1999 թվականից աշխատել է որպես Ռուսաստանում ամերիկյան դեսպանատան երկրորդ պաշտոնատար դեմք:

Президент Армении Роберт Кочарян принял вчера Чрезвычайного и Полномочного Посла США в Армении Майкла Леммона. Как сообщает агентство “Арка”, собеседники обсудили вопросы, связанные с армяно-американскими отношениями. Кроме того, Р.Кочарян и М.Леммон затронули тему карабахского урегулирования, обсудили встречу президентов Армении и Азербайджана на неформальном саммите глав государств-участников СНГ 1-3 августа.
Отметим, что срок полномочий М.Леммона, работающего на этой должности в течение трех последних лет, истекает в августе текущего года. Новым Чрезвычайным Послом США в Армении назначен Джон Ордуэй, с 1999 года работавший вторым официальным лицом американского посольства в России.