16 Սեպտեմբեր 2010 - 07:38 AMT
Երևանում բացվել է Ֆրութֆուլ Արմենիա 6-րդ միջազգային համաժողովը, որն ընթացիկ տարում նվիրված է Հայաստանում խաղողագործության և գինեգործության զարգացման հեռանկարներին: Համաժողովի հիմնական թեման հայկական գինու աշխարհում ճանաչելի ապրանքանիշ ստեղծելու հնարավորությունն է` որակյալ խաղողի մշակման, բարձրորակ գինու արտադրության, արտահանման և վաճառքի ճիշտ կազմակերպման հաշվին:
Համաժողովի ընթացքում տեղի կունենա հայկական գինիների համտես-մրցույթ աշխարհի ամենահայտնի գինեգետներից մեկի` Միշել Ռոլանի մասնակցությամբ: Ֆրութֆուլ Արմենիային հրավիրվել են խաղողագործներ, գինեգործներ, գինեգետներ, մարկետոլոգներ Ֆրանսիայից, Արգենտինայից, Իտալիայից, Ավստրիայից և այլն:
Ելույթ ունենալով Ֆրութֆուլ Արմենիայում` ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի առաջին տեղակալ Սամվել Ավետիսյանը հաղորդեց, որ 1976-80թթ. Հայաստանում եղել է 36.4 հազար հա խաղողի այգի, բայց հետո այդ տարածքը կրճատվել է և 2001-2005թթ. հասել 14.1 հազար հա-ի: Իսկ այժմ խաղողի այգիները զբաղեցնում են 16.5 հազար հա տարածք:
Միաժամանակ նա հատուկ ուշադրություն դարձրեց այն փաստին, որ բերքատվությունը գրեթե երկու անգամ աճել է. 2010-ին 1 հեկտարից ստացվել է 149 ց խաղող 1976-80թթ. 74.9 ց փոխարեն: Այդ երևույթը Սամվել Ավետիսյանը բացատրեց ֆերմերների շահագրգռվածությամբ, խաղողի նոր տեսակներով և նոր տեխնոլոգիաներով: Նրա խոսքերով, 2020-ին ենթադրվում է Հայաստանում մեծացնել խաղողի այգիների տարածքը մինչև 33.2 հազար հա, իսկ բերքատվությունը` 1 հա-ից մինչև 160 ց:
Բացի այդ, փոխնախարարը հաղորդեց, որ ընթացիկ տարում սպասվում է խաղողի 250 հազար տ բերք, որից 130 հազար տոննան մթերվելու է, մնացածն իրացվելու է թարմ տեսքով և արտահանվելու է: Նա կարծում է, որ 2010-ին իրացման հետ կապված խնդիրներ չեն լինի:
Համաժողովի ընթացքում քննարկումներ կլինեն «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում ազատ տնտեսական գոտու և սառնարանային համալիրի ծրագրերի շուրջ:

В Ереване открылся шестой международный форум Fruitfull Armenia, который в текущем году посвящен перспективам развития виноградарства и виноделия в Армении. Основной темой форума является возможность создания известного в мире брэнда армянского вина за счет выращивания хорошего винограда, производства высококачественного вина и правильной организации экспорта и продаж.
В ходе форума пройдет дегустация – соревнование вин при участии одного из самых известных энологов в мире Мишеля Роллана. На Fruitfull Armenia приглашены всемирно известные виноградари, виноделы, маркетологи из Франции, Аргентины, Италии, Австрии и др.
Выступая на Fruitfull Armenia, первый заместитель Министра сельского хозяйства РА Самвел Аветисян сообщил, что в 1976-80 годах в Армении было 36,4 тыс. га виноградников, но потом эти территории постепенно сокращались и к 2001-2005 годах составили 14,1 тыс. га. «В дальнейшем, когда перерабатывающие компании стали активизироваться, фермеры стали расширять виноградники и на данный момент в стране их порядка 16,5 тыс. га», – сказал замминистра.
При этом он особое внимание уделил тому факту, что урожайность возросла почти вдвое: 149 центнеров винограда с 1 гектара в 2010 году, против 74,9 центнеров в 1976-80 годах. Такое явление Аветисян объяснил высокой заинтересованностью фермеров, новыми сортами винограда и новыми технологиями. По его словам? к 2020 году предполагается увеличить территории виноградников до 33,2 тыс. га, а урожайность – до 160 центнеров с 1 га.
Кроме того, заместитель министра сообщил, что в текущем году ожидается урожай винограда в 250 тыс. тонн, из которых 130 тыс. тонн будут заготовлены, остальное будет реализовано в свежем виде и экспортировано. Он считает, что из-за высокого урожая в 2010 году проблем с реализацией не возникнет.
В ходе форума также обсудят программы создания свободной экономической зоны и холодильного комплекса на территории международного аэропорта «Звартноц».