16 Սեպտեմբեր 2010 - 08:32 AMT
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն FMO (Nederlandse Finanacierings-Maatschappi j voor ontwikkelingskanden N.V) և DEG (Deutsche Investitions- und Entwicklungsgesellschaft mbH) զարգացման ֆինանսական այս նշանավոր կազմակերպությունների աջակցությամբ հաջողությամբ ավարտին է հասցրել շրջակա միջավայրի և սոցիալական ռիսկերի կառավարման համակարգի ներդրման գործընթացը: Ամերիաբանկն առաջիններից է տարածաշրջանում, որ ներդրել է շրջակա միջավայրի և սոցիալական ռիսկերի կառավարման համակարգ: Այդ կապակցությամբ FMO-ն և DEG-ն շնորհակալական վկայական են շնորհել Ամերիաբանկին և իջեցրել 2009 թ. դեկտեմբերին FMO-ի, DEG-ի և Ամերիաբանկի միջև կնքված պայմանագրի ներքո Ամերիաբանկի կողմից ներգրավված միջոցների տոկոսադրույքը: Համաձայն պայմանագրի` Ամերիաբանկին տրամադրվել է 30 մլն ԱՄՆ դոլարի երկարաժամկետ վարկ, որից 20 մլն դոլար նախատեսված է ուղղել ՓՄՁ-ների ֆինանսավորմանը, իսկ 10 մլն ԱՄՆ դոլար` վերականգնվող էներգետիկայի ֆինանսավորմանը: Ֆինանսավորման գումարը հավասարաչափ բաշխվել է FMO-ի և DEG-ի միջև: Սա FMO-ի` Հայաստանում ֆինանսավորման առաջին փորձն է:
Ներդնելով շրջակա միջավայրի և սոցիալական ռիսկերի կառավարման համակարգը` Ամերիաբանկը պարտավորվում է առաջնորդվել իր գործունեությանն առնչվող տեղական և միջազգային բնապահպանական և սոցիալական իրավական ակտերով և կիրառել աշխարհի լավագույն փորձը (ՄՖԿ-ի, ՎԶԵԲ-ի, FMO-ի չափանիշները, պահանջները և գործիքները):
2010թ. ապրիլից Ամերիաբանկը սկսել է շրջակա միջավայրի (էկոլոգիական) և սոցիալական ռիսկերի կառավարման համակարգի ուսումնասիրությունը, համապատասխան ներքին քաղաքականության, ընթացակարգերի և այլ ակտերի մշակումը, անձնակազմի վերապատրաստումը և համակարգի պիլոտային գործարկումը: 2010 թ. հուլիսին շրջակա միջավայրի և սոցիալական ռիսկերի կառավարման համակարգն արդեն ինտեգրված էր և կիրառվում էր Ամերիաբանկի բոլոր ընթացիկ կորպորատիվ վարկավորման և ֆինանսավորման գործառնություններում: Այդ հարցում Ամերիաբանկին աջակցություն են ցուցաբերել միջազգային խորհրդատու FI Konsult s.r.o ընկերությունը (Չեխիայի Հանրապետություն) և FMO-ի Կարողությունների զարգացման ծրագիրը: Ըստ Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանի` «Ամերիաբանկի համար կայուն զարգացումը բիզնեսի ռացիոնալ կառավարման հիմնական գործոններից մեկն է: Բանկի նպատակն է կառավարել իր գործունեության հետ կապված էկոլոգիական և սոցիալական ռիսկերը` շրջակա միջավայրին և բանկին առնչվող անձանց վրա ազդեցությունը նվազեցնելու և բաժնետերերին երկարաժամկետ եկամուտներ ապահովելու համար: Բանկի`շրջակա միջավայրի և սոցիալական ռիսկերի կառավարման քաղաքականության նպատակն է ստեղծել մոդելներ և մշակույթ` էկոլոգիական և սոցիալական ուղղակի և անուղղակի ազդեցությունը, ռիսկերն ու հնարավորություններն առավել լավ հասկանալու և կառավարելու համար»:
Յուրգեն Ռիգտերինկը` FMO-ի ներդրումների գծով գլխավոր տնօրենը նշեց. «Սա առաջին անգամն է, երբ FMO-ն իր գործընկեր DEG հաստատության հետ համատեղ որոշում է կայացրել, որպես խրախուսման միջոց, իջեցնել ֆինանսավորման տոկոսադրույքը: Ամբողջությամբ ինտեգրված լինելով բանկի ռիսկերի կառավարման առօրյա գործառնություններին` համակարգը կնպաստի շրջակա միջավայրի և սոցիալական ռիսկերի ավելի արդյունավետ կառավարմանը համաշխարհային չափանիշներին համապատասխան: Ամերիաբանկի կողմից FMO-ի և DEG-ի հետ վարկային պայմանագրի կնքումից հետո այսքան կարճ ժամանակահատվածում համակարգի ներդրումը իսկապես օրինակելի է: Մեր կազմակերպությունների նպատակն է նոր արժեքներ ստեղծել մեր հաճախորդների համար` կայուն զարգացման միջոցով, ինչի մասին վկայում են վարկային ծրագրի բաղադրյալները` շրջակա միջավայրի և սոցիալական ռիսկերի կառավարման համակարգը և վերականգնվող էներգետիկայի համար նախատեսված միջոցները: Սա իրոք «օրինակելի գործարք» է, որը կփոխի մեր և մեր գործընկերների մոտեցումը շրջակա միջավայրի և սոցիալական ռիսկերին»:

16 Сентябрь 2010 - 08:32 AMT
16 сентября ЗАО «Америабанк» объявил об окончании внедрения системы управления социальными рисками и рисками окружающей среды. Пилотную программу банк реализует совместно с Финансовой компанией развития Нидерландов (FMO) и членом банковской группы KFW – DEG. В рамках реализации данной программы Америабанк подписал с вышеуказанными международными финансовыми структурами кредитный договор на общую сумму в 30 млн. долларов, из которых 20 млн. долларов – на финансирования малого и среднего бизнеса, а 10 млн. долларов – на финансирование возобновляемой энергетики. Америабанк – это первый банк в регионе, который внедрил систему управления социальными рисками и рисками окружающей среды, в силу чего получил сертификат и снизил процентные ставки по кредитам, полученным от FMO и DEG.
Председатель Совета, директор по линии инвестиций FMO Юрген Ригтеринк отметил, что это первая программа в регионе, которую реализует финансовая структура. «Америабанк превзошел наши ожидания, поскольку в очень сжатые сроки – 3 месяца сумел ее реализовать и быстро разместить предоставленные кредитные средства», – сказал он в Ереване. При этом Юрген Ригтеринк высоко оценил результаты, достигнутые Америабанком, отметив, что «не каждому банкиру приходится часто улыбаться, когда ему предлагают низкие процентные ставки по кредитам».
«Данная программа будет содействовать не только развитию банка, но и всей экономики в целом, а также она будет направлена на защиту окружающей среды», – сказал председатель директората – генеральный директор Америабанка Артак Анесян, выразив надежду на то, что и другие банки последуют этому примеру. По его словам, начиная с апреля текущего года, банк приступил к изучению системы, разработке и подготовке соответствующих внутриструктурных процедур, переподготовке персонала, а в июле 2010 года система управления социальными рисками и рисками окружающей среды уже полностью была интегрирована и началось ее применение в текущих операциях банка. На этом пути консультантом банка выступила известная чешская компания FI Konsult и Программа повышения возможностей FMO.
Артак Анесян заверил, что отныне все выдаваемые банком кредиты будут проходить процесс оценки социальных рисков и рисков окружающей среды, более того, банк рассматривает возможность о дополнительном привлечении средств от этих международных структур. При этом банкир не указал, на какой именно процент были снижены предоставленные Америабанку кредитные средства, сославшись на «банковскую тайну», а сообщил, что добросовестные кредиторы банка получат возможность рефинансирования уже полученных кредитов.