16 Սեպտեմբեր 2010 - 09:36 AMT
«Ամերիաբանկն արդեն լիովին բաշխել է 20 մլն դոլարը` նախատեսված փոքր և միջին ձեռնարկատիրության ֆինանասավորման համար FMO և DEG հետ վարկային պայմանագրի շրջանակներում»,- Երևանում լրագրողներին հայտնել է բանկի տնօրինության նախագահ, գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը: Նրա խոսքերով, վարկերը մինչև 1.5 մլն դոլար տրամադրվել են այն ընկերություններին, որոնց շրջանառությունը չի գերազանցում 5 մլրդ դրամը, աշխատողների քանակը` 200 մարդը: Նրա խոսքերով, բանկի կողմից տրամադրվել է 67 վարկ փոքր և միջին ձեռնարկատիրության ֆինանսավորման համար: Մենք մտադիր ենք հետագայում շարունակել այդ ծրագիրը FMO և DEG հետ` ֆինանսավորման չափսերը մեծացնելու համար»,- ասել է նա:
Սոցիալական ռիսկերի կառավարման և շրջակա միջավայրի պաշտպանության համակարգի ներմուծումից հետո բանկը հնարավորություն է ստացել իջեցնել տոկոսադրույքներն իր հաճախորդների համար: «Այդ ծրագրով վերաֆինանսավերվել են վարկերը, որոնք տրվել են 2009-ի ապրիլից: Ավելին, մենք ծրագիր ենք մշակել, որի համաձայն այն հաճախորդները, որոնք վարկեր են ստացել և սպասարկում են դրանք առանց վարկային պայմանագիրը խախտելու, հնարավորություն են ունենում երկու տարվա ընթացքում յուրաքանչյուր 6 ամիսը մեկ օգտվել տոկոսից, որը փոքրանում է 0.5 տոկոսով, այսինքն`ընդհանուր առմամբ 2 տոկոսով»,- ասել է նա:
Արտակ Հանեսյանը նշել է, որ մոտ ապագայում բանկը նախատեսում է լրացուցիչ միջոցներ ներգրավել առաջատար միջազգային ֆինասնական կառույցներից:
Ինչ վերաբերվում է վերամշակվող էներգետիկայի ֆինանսավորմանը, ապա բանկը ստացել է 5 մլն դոլար վարկային պայմանագրով նախատեսված 10 մլն դոլարից:

16 Сентябрь 2010 - 09:36 AMT
«Америабанк уже полностью разместил 20 млн. долларов, предусмотренные на финансирование малого и среднего бизнеса в рамках кредитного договора с FMO и DEG», – сообщил журналистам в Ереване председатель директората – генеральный директор банка Артак Анесян. По его словам, кредиты до 1,5 млн. долларов выдавались тем компаниям, оборот которых не превышал 5 млрд. драмов, число работников – 200 человек, со сроком погашения 8 лет. По его словам, банком было выдано 67 кредитов на финансирование МСБ. Мы намерены в дальнейшем продолжить эту программу с FMO и DEG, чтобы увеличить размеры финансирования», – сказал он.
После внедрения системы управления социальными рисками и рисками окружающей среды Америабанк получил возможность снизить процентные ставки для своих клиентов. «По этой программе были рефинансированы кредиты, выданные с апреля 2009 года. Более того, мы разработали программу, согласно которой те клиенты, которые получили кредиты и обслуживают их без нарушения кредитного договора, получают возможность в течение двух лет каждые шесть месяцев пользоваться процентом, который уменьшается на 0,5%, то есть в целом на 2%», – пояснил он. При этом банкир добавил, что средневзвешенный процент кредитов в рамках указанной программы составляет 12,5% сроком до 7 лет.
Артак Анесян также отметил, что в ближайшем будущем банк планирует привлечь дополнительные средства от ведущих международных финансовых структур.
Что же касается финансирования возобновляемой энергетики, то банк получил 5 млн. долларов из предусмотренных по кредитному договору 10 млн. долларов. «Уже удовлетворены заявки на размещение порядка 3 млн. долларов. Уверен, что в ближайшее время, в течение 5 месяцев, нам удастся разместить и эти кредитные средства», – добавил председатель директората – генеральный директор банка.