Նիդերլանդների զարգացման ֆինանսական ընկերությունը (FMO) մտադիր է շարունակել Հայաստանի բանկային համակարգում ներդրումների հաջողված փորձը: «Այս փուլում մենք բանակցում ենք ևս մեկ հայկական բանկի հետ կոնկրետ ֆինանսավորման մասին»,-ասել է FMO ներդրումների գծով գլխավոր տնօրեն Յուրգեն Ռիգտերինկը: Ընդ որում, նա հրաժարվել է նշել բանկը, քանի որ բանակցությունների արդյունքները դեռևս պատրաստ չեն, նշել է միայն, որ այդ բանկը երկրի լավագույն բանկերի տասնյակում է: «Երբ մենք գալիս ենք մի երկիր, մենք ուսումնասիրում ենք շուկան ու նրա ներուժը: Որպես կանոն, մենք աշխատում ենք առավելապես թափանցիկ ու հուսալի կազմակերպությունների հետ, ինչպիսին է «Ամերիաբանկը»,-նշել է նա:
FMO-ն DEG-ի հետ համատեղ արդեն «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ին է տրամադրել 30 մլն դոլարի վարկային միջոցներ ՓՄՁ-ների և վերարտադրվող էներգետիկայի ֆինանսավորման համար:
Յուրգեն Ռիգտերինկը հայտնել է նաև, որ FMO-ի վարկային պորտֆելը Վրաստանի 4 լավագույն բանկերում կազմում է 100 մլն դոլար: Ավելին, ֆինանսական կազմակերպությունը պատրաստ է դառնալ հուսալի բանկի բաժնետեր, եթե դա անհրաժեշտ լիրնի: Նա հավելել է, որ ի տարբերություն արևմտաեվրոպական բանկերի FMO-ն իր գործընկերների կողքին է ծանր օրերին: «Երբ անձրև է գալիս, նրանք փորձում են փակել անձրևանոցը: Մենք շարունակեցինք աշխատել մեր գործընկերների հետ նրանց համար ծանր 2008-2009թթ.: Դա վկայում է այն մասին, որ մենք երկարաժամկետ հարաբերություններ ենք կառուցում մեր գործընկերների հետ, այդ թվում նաև հայկական բանկերի հետ»,-ասել է նա:
Ավելին, ըստ FMO ներդրումների գծով գլխավոր տնօրենի, համաշխարհային տնտեսության վերականգնման միտումը վկայում է այն մասին, որ բանկային հատվածում ևս ակտիվացում է նկատվում: Ուստի Հայաստանում FMO-ի ներդրումների չափը կախված կլինի երկրի տնտեսության պահանջներից: «Ստեղծված իրավիճակում կաճեն ֆինանսական միջոցների ու կապիտալի ավելացման բանկերի պահանջները, ինչն իր հերթին կհանգեցնի ֆինանսավորման ծավալների ավելացմանը»,-ասել է նա:
Յուրգեն Ռիգտերինկը հայտնեց նաև, որ FMO վարկային պորտֆելը կազմում է 6,5 մլրդ դրամ, ամեն տարի ֆինանսական կազմակերպությունը փորձում է 1,5 մլրդ դոլարի վարկեր տրամադրել ողջ աշխարհում երեք հատվածներում՝ ֆինանսական կազմակերպություններին, վերականգնվող էներգետիկայի և բնակարանային շինարարության ոլորտներում:

16 Сентябрь 2010 - 10:49 AMT
Финансовая компания развития Нидерландов (FMO) намерена продолжить свой удавшийся опыт по размещению инвестиций в банковской системе Армении. «На данном этапе мы ведет переговоры с еще одним армянским банком о конкретном финансировании», – сказал председатель Совета, директор по линии инвестиций FMO Юрген Ригтеринк.
При этом он отказался указать название банка, поскольку результаты переговоров еще не готовы, а только отметил, что этот банк входит в десятку лучших банков страны. «Когда мы входим в страну, мы изучаем рынок и его потенциал. Как правило, мы работаем с наиболее прозрачными и надежными организациями, каким является Америабанк», – отметил он.
FMO совместно с DEG уже предоставили ЗАО «Америабанк» кредитные средства на общую сумму в 30 млн. долларов на финансирование МСБ и возобновляемой энергетики.
Юрген Ригтеринк сообщил, что кредитный портфель FMO в Грузии в 4 лучших банках составляет 100 млн. долларов. Более того, финансовая организация готова стать акционером надежного банка, если в этом будет необходимость. Как отметил представитель финструктуры, в отличие от западноевропейских банков FMO стоит рядом со своими партнерами даже в трудные времена. «Когда идет дождь, они пытаются закрыть зонтик. Мы продолжили работать с нашими партнерами в трудные для них 2008-2009 гг. Это свидетельствует о том, что мы строим долгосрочные отношения, в том числе и с армянскими банками», – подчеркнул он.
Более того, по мнению директора по линии инвестиций FMO, тенденции восстановления мировой экономики свидетельствуют о том, что в банковском секторе также наметилась активизация. Поэтому размеры инвестиций FMO в Армении будут зависеть от потребностей экономики страны. «В сложившейся ситуации возрастут потребности банков в финансовых средствах и увеличении капитала, что в свою очередь приведет к увеличению объемов финансирования», – сказал он.
Юрген Ригтеринк также сообщил, что кредитный портфель FMO составляет 6,5 млрд. долларов, каждый год финансовая организация пытается предоставлять кредиты по всему миру на сумму 1,5 млрд. долларов в трех секторах: финансовым организациям, сфере возобновляемой энергетики и жилищному строительству. .