2011 թվականին ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունը կներկայացնի «Գյուղատնտեսության զարգացման մասին» և «Գյուղատնտեսությանը պետական աջակցության մասին» օրենքը: Այդ մասին սեպտեմբերի 16-ին Երևանում լրագրողներին է հաղորդել ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի առաջին տեղակալ Սամվել Ավետիսյանը: «Եվրոպական երկրներում գների կտրուկ տատանումներ թույլ չտալու համար գոյություն ունեն որևէ գյուղատնտեսական ապրանքի արտադրության քվոտեր: Ընդ որում, պետությունն ապահովում է ֆերմերների միջին շահույթը, իսկ դրա համար անհրաժեշտ է միջոցներ ունենալ բյուջեում, որպեսզի նրանց վնասները հատուցվեն»,- պարզաբանել է փոխնախարարը: Շուկայում գները կարգավորող երկրորդ գործիքը նա անվանել է պետական պահեստների առկայությունը:
Հայաստանում կարտոֆիլի բերքի ռացիոնալ ծավալը պետք է կազմի 25 հազ. տոննա, այսինքն 33 հազ. հեկտար կարտոֆիլի ցանքատարածքից մոտ 10 հազ. հա կարող է հատկացվել շաքարի ճակնդեղին, գտնում է փոխնախարարը:
Սամվել Ավետիսյանի խոսքով, Հայաստանի գյուղատնտեսության մեջ ոչ բարենպաստ բնակլիմայական պայմանների պատճառով առկա ծանր իրավիճակը, որը հանգեցրել է 24% անկման առաջին կիսամյակում, տարվա վերջին փոքր-ինչ կբարելավվի, և ընդհանուր առմամբ անկումը կկազմի մոտ 8-9%:

Министерство сельского хозяйства РА собирается представить в 2011 году закон «О развитии сельского хозяйства» или «О государственном содействии сельскому хозяйству», где есть механизмы, регулирующие размеры посевных площадей под определенные культуры. Об этом журналистам 16 сентября в Ереване сообщил первый заместитель Министра сельского хозяйства РА Самвел Аветисян. «Чтобы не допустить резких скачков цен в Европейских странах существуют квоты на производство какой-либо сельскохозяйственной продукции. При этом государство обеспечивает фермерам среднюю прибыль, а для этого необходимо иметь средства в бюджете, чтобы возместить им убытки», – объяснил замминистра. Вторым инструментом, регулирующим цены на рынке, он назвал наличие государственных резервов.
Рациональный объем урожая картофеля в Армении должен составить 25 тыс. тонн, то есть из 33 тыс. гектаров посевных площадей картофеля порядка 10 тыс. га могут быть выделены под сахарную свеклу, считает замминистра.
По словам Самвела Аветисяна, тяжелая ситуация в сельском хозяйстве Армении из-за неблагоприятных природно-климатических условий, которая привела к спаду на 24% в первом полугодии, к концу года немного улучшится, и в общем спад составит порядка 8-9%.