«Հեղինակային և կից իրավունքների մասին օրենքի» փոփոխությունները, որոնք ուղղված են էլեկտրոնային միջավայրում հեղինակային իրավունքների պաշտպանությանը, նախատեսվում են 2011 թ.: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում ասել է ՀՀ մտավոր սեփականության գործակալության հեղինակային և կից իրավունքների պաշտպանության բաժնի պետ Սոնյա Վարդանյանը:
Նրա խոսքերի համաձայն, ճշտման կարիք ունեն օրենքի 22-26 հոդվածները, որոնք որոշում են այն դեպքերը, երբ կարելի է ազատորեն օգտագործել ստեղծագործությունն` առանց հեղինակի թույտվության:
Հայաստանը պայմանագրեր է ստորագրել Մտավոր սեփականության համաշխարհային կազմակերպության հետ, որոնք կարգավորում են էլեկտրոնային միջավայրում հեղինակային իրավունքները և ենթադրում են պաշտպանական միջոցների կիրառում` անլեգալ ձևով ստեղծագործությունն օգտագործելու հնարավորությունները կանխելու համար:

Поправки к “Закону об авторских и смежных правах”, касающиеся защиты авторских прав в электронной среде, будут представлены в 2011 году. Об этом в беседе с журналистами сообщила начальник отдела по защите авторских и смежных прав Агентства интеллектуальной собственности РА Соня Варданян.
По ее словам, в уточнении нуждаются, в частности, статьи 22 по 26 закона, которые оговаривают случаи, когда возможно свободное пользование произведениями без предварительного получения согласия автора с обязательным указанием источника. “Свободное пользование возможно для учебных заведений, музеев, для слепых и др. Однако эти положения закона неприменимы к электронной среде, предстоящие изменения будут направлены на расширение границ свободного пользования цифровой информацией», – сказала Соня Варданян.
Армения подписала договора с Всемирной организацией интеллектуальной собственности, которые регулируют права в электронной среде и предполагают применение защитных средств для предотвращения нелегального использования.