16 Սեպտեմբեր 2010 - 16:47 AMT
(?) Դուք մասնակցել եք «Հայաստանը ճգնաժամից հետո. մարտահրավերներ և հնարավորություններ» համաժողովին: Ձեր կարծիքով, ինչպիսի՞ փորձով Լեհաստանը կարող է կիսվել Հայաստանի հետ ճգնաժամի հետևանքները հաղթահարելու ոլորտում:
(!) Կարծում եմ, որ տնտեսական քաղաքականությունը նման է բժշկության: Եթե որոշ երկրներում, ինչպես, օրինակ, Մերձբալթիայի երկրներում կամ Հայաստանում, նկատվում է ազգային եկամուտի անկում, ապա դա բացատրվում է ոչ միայն արտաքին ճգնաժամի հետևանքներով, այլ նաև տնային բումի հետևանքներով: Շատ հաճելի է, երբ այդ բումը կա և շարունակվում է, բայց երբ այն վերանում է, տհաճ է: Դրանից մեկ ելք կա. պետք է խուսափել մեծ բումից: Հայաստանում մեծ բում եղել է շինարարության ոլորտում, որտեղ ներդրումները կատարվել են հիմնականում արտաքին միջոցների հաշվին: Բայց պետք է հաշվի առնել, որ երբ ինչ-որ բան շատ արագ տեմպով է աճում, ապա արագ էլ անկում է ապրում: Պետք է զգուշություն հանդես բերել մակրոտնտեսական քաղաքականության մեջ: Դա շատ կարևոր է տնտեսական աճի տեսանկյունից: Հետևությունը համապարփակ է: Շատ կարևոր է, երբ կա մասնավոր հատված, բայց այն լավ է աշխատում, երբ կա մրցակցություն, հատկապես փոքր երկրում: Մասնավոր հատվածը լավ չի աշխատի, եթե մրցակցություն չկա: Մրցակցությունը նման փոքր երկրներում գալիս է արտաքին առևտրից, հատկապես` արտահանումից, բայց պետք է հաշվի առնել, որ ամենավտանգավոր մենատիրությունը գոյություն ունի հենց արտահանման ոլորտում:
Լավ է, որ Հայաստանում հարկերը բարձր չեն: Ավելի լավ է կողմնակից լինել նրան, որպեսզի հարկերն արդար բաշխվեն: Պետք է, որպեսզի բոլոըր ցածր հարկեր վճարեն:
(?) Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի և Լեհաստանի միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների ներկա մակարդակը: Ձեր կարծիքով, ո՞ր ոլորտներում կարող են արդյունավետ համագործակցել մեր երկրները:
(!) Առևտրի աճի տեմպերը կախված են գործընկերների տնտեսական աճից: Եթե Հայաստանում տնտեսական աճը շարունակվի, ապա համագործակցության համար պոտենցիալ կստեղծվի: Բայց շատ կարևոր է ձեռնարկատերերի միջև կապերի հաստատումը, այլ ոչ թե միայն նախարարների: Ես երբեք չեմ ասում, թե որ ոլորտներում մեր երկրները պետք է համագործակցեն, քանի որ կարծում եմ, որ պլանավորումը չի աշխատում: Պետք է ուղղակի մեր ձեռնարկատերերի առաջ նոր հնարավորություններ բացել:
(?) Ի՞նչ կարող եք ասել Երևանի և Վարշավայի միջև քաղաքական երկխոսության մասին:
(!) Ես նախկին քաղաքական գործիչ եմ: Ես չեմ ներկայացնում կուսակցություն կամ պետական մարմին: Կարծում եմ, որ Հայաստանի և Լեհաստանի միջև պատմական կապ կա: Լեհաստանում մեծ համակրանք կա Հայաստանի և հայ ժողովրդի նկատմամբ: Դա արդեն լավ պոտենցիալ է պետությունների միջև կապերի զարգացման համար:
(?) Ինչպե՞ս եք վերաբերվում Լեհաստանի նախաձեռնած «Արևելյան գործընկերություն» նախագծին: Ըստ ձեզ, որքանո՞վ է արդյունավետ այս նախաձեռնությունը ԵՄ-ին և եվրոպական արժեքներին Հայաստանի մերձեցման տեսակետից:
(!) Հայաստանի և նախաձեռնության այլ մասնակիցների տեսանկյունից, շատ կարևոր է հնարավորինս արագ համաձայնագիր ստորագրել ազատ առևտրի ոլորտում: Դա կախված է ինչպես տնտեսական հանրությունից, իսկ այստեղ Լեհաստանը մեծ դեր է խաղում, այնպես էլ բարեփոխումների իրագործման տեմպից, որոնք հանգեցնելու են այդ պայմանագրի կնքմանը: Դժվար է գերագնահատել եվրոպական շուկա մտնելու նշանակությունը, ուստի, կարծում եմ, որ արժե իրագործել այդ բարեփոխումները: Բարեփոխումները զոհ չեն: Դրանք կարող են զոհ լինել որոշ քաղաքական գործիչների, բայց ոչ մարդկանց համար: Ես, իհարկե, նկատի չունեմ Հայաստանը:

16 Сентябрь 2010 - 16:47 AMT
(?) Вы принял участие в форуме “Армения после кризиса: вызовы и перспективы”. По Вашему мнению, каким опытом может Польша поделиться с Арменией в области ликвидации последствий кризиса?
(!) Я думаю, что экономическая политика похожа на медицину. Если в некоторых странах, как, например, в странах Прибалтики или Армении, наблюдается падение национального дохода, то это не только объясняется с последствиями внешнего кризиса, но и последствиями домашнего бума. Очень приятно, когда этот бум есть и продолжается, но когда он исчезает, это неприятно. Вывод из этого такой, что надо избегать большого бума. В Армении большой бум был в области строительства, куда инвестиции делались в основном внешними средствами. Но надо учесть, что когда что-нибудь растет слишком быстрыми темпами, то и быстро падает. Вывод, который делают в таких странах, которые хотят избежать такого быстрого бума, заключается в следующем – надо проявить осторожность в макроэкономической политике. Это очень важно с точки зрения темпов экономического роста. Вывод универсальный. Очень важно, чтобы был частный сектор, но частный сектор работает хорошо, когда есть соревнование, особенно в маленькой стране. Частный сектор не будет хорошо работать, если нет конкуренции. Конкуренция в таких маленьких странах берется от внешней торговли, особенно от импорта, но надо учесть, что самые опасные монополи существуют именно в сфере импорта.
Очень хорошо, что в Армении невысокие налоги. Лучше придерживаться того, чтобы налоги были разложены справедливо. Надо, чтобы все платили низкие налоги.
(?) Как вы оцениваете нынешний уровень торгово-экономических отношений между Арменией и Польшей. По Вашему, в каких сферах могут эффективно сотрудничать наши страны?
(!) Темпы роста взаимной торговли зависят от экономического роста партнеров. Если в Армении темпы экономического роста будут продолжаться, то будет потенциал для сотрудничества. Но очень важен обмен и установление контактов между предпринимателями, не только между министрами. Я принципиально никогда не говорю, в каких областях наши страны могут сотрудничать, поскольку я думаю, что планирование не работает. Надо просто открыть перед нашими предпринимателями новые возможности.
(?) А что можно сказать о политическом диалоге между Ереваном и Варшавой?
(!) Я бывший политик. Я не представляю партию или государственный орган. Думаю, что между армянами и Польшей есть историческая связь. Я считаю, что в Польше есть большая симпатия к Армении и армянскому народу. Это уже хороший потенциал для развития связей между государствами.
(?) Как Вы относитесь инициированной Польшей проекту “Восточное партнерство”. По Вашему, насколько данная инициатива эффективна с точки зрения сближения Армении к ЕС и европейским ценностям?
(!) С точки зрения Армении и других участников инициативы очень важно как можно скорее добиться подписания соглашения о зоне свободной торговли. Это зависит, конечно, как от экономического сообщества, а здесь Польша может сыграть важную роль, так же от темпов реализации реформ, которые приведут к заключению этого договора. Трудно переоценить значение вступления в европейский рынок и поэтому я думаю, что стоит осуществить эти реформы. Реформы это не жертвы. Реформы могут быть лишь жертвой для некоторых политиков, но никак не для людей. Я, конечно, не имею в виду Армению.