«Վերին Լարս» ՀԱԿ-ում պահվում են Հայաստանի բեռնատար մեքենաները: Ինչպես հաղորդել են PanARMENIAN.Net-ին ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունից, տվյալ պահին այդ հարցն ավելի ընդլայնված բնույթ է ստացել, իսկ մեքենաների թիվը հասել է 15-ի: Դրանց շարքում մեքենաներ են` բեռնված հայկական «Ջերմուկ» հանքային ջրով:
Աղբյուրի համաձայն, առաջին օրը հարցով զբաղվել է նախարարությունը, այնուհետև ՀՀ հարկային ծառայությունը, որից հետո` վարչապետը և նույնիսկ նախագահը:
«Վրացական կողմը հստակ բացատրություն չի տալիս. ստորադասը վկայակոչում է վերադասի հրամանը, իսկ վերջինս ասում է, որ նման հրաման չի տվել: Այս խնդիրը, հնարավոր է, քաղաքական բնույթ է կրում»,- նշել են ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության մամլո ծառայությունում:
«Վերին Լարս» ՀԱԿ-ում արդեն երկու օր կանգնած են խաղողով բեռնված 10 մեքենաներ, որոնք ուղևորվում են Ռուսաստան: Ինչպես հայտնի է դարձել PanARMENIAN.Net-ին դիվանագիտական աղբյուրներից, ներկա պահին պարզվում են հայկական բեռը պահելու պատճառները, որը նախատեսված է Ռուսաստանի համար:
Իրազեկ աղբյուրները հաղորդում են, որ անցակետը փակվել է Վրաստանի կողմից: «Թբիլիսին այդ կերպ բողոքում է նրա դեմ, որ Հայաստանը ՄԱԿ-ում դեմ է քվեարկել վրացական բանաձևին»: Երկրորդ պատճառը` «Վերին Լարսը» փակվել է Թուրքիայի խնդրանքով, որը ցանկանում է հայկական խաղողը դուրս մղել ռուսական շուկայից:

17 Сентябрь 2010 - 08:41 AMT
На КПП "Верхний Ларс" задержаны грузовые машины из Армении. Как сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в Министерстве сельского хозяйства РА, на данный момент этот вопрос приобрел более расширенный характер, а число машин увеличилось до 15. Среди них и машины, груженные армянской минеральной водой «Джермук».
Согласно источнику, в первый день вопросом занималось министерство, затем Налоговая служба РА, после чего он дошел до премьер-министра и даже до президента.
«Грузинская сторона не дает ясного объяснения: «низы» ссылаются на приказ сверху, а в «верхах» говорят, что подобного приказа не давали. Данная проблема, возможно, носит политический характер», – отметили в пресс-службе министерства сельского хозяйства РА.
На КПП "Верхний Ларс" второй день стоит 10 машин с виноградом, который был отправлен в Россию. Как стало известно PanARMENIAN.Net из дипломатических источников, в настоящее время уточняются причины задержки армянского груза, предназначенного для России.
Между тем, информированные источники сообщают, что КПП закрыт Грузией. "Тбилиси таким образом выразил протест против того, что Армения проголосовала в ООН против грузинской резолюции. И вторая причина – "Верхний Ларс" закрыт Грузией по просьбе Турции, которая хочет вытеснить армянский виноград с российских рынков.