Ազգային գրադարանի էլեկտրոնային ֆոնդում շուրջ 4 հազար գիրք կա: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Ազգային գրադարանի փոխտնօրեն Ռաֆիկ Ղազարյանը: «Էլեկտրոնային գրքերի մի մասը մեզ են տրամադրել հրատարակչությունները: Շուտով գրադարանը ձեռք կբերի թվայնացման համար անհրաժեշտ սարքավորումներ»,-ասել է նա:
Նա նաև նշել է, որ Ազգային գրադարանի վերանորոգված մասնաշենքը, որ կառուցվել է Ալեքսանդր Թամանյանի նախագծով, զգալիորեն կփոխի որոշ ֆոնդերի վիճակը: Ըստ նրա, շենքում անհրաժեշտ պայմաններ կստեղծվեն գրապահոցներում: Վերանորոգումը կավարտվի 2011-ին, վերանորոգված մասնաշենքում կլինի վարչական մասը, կկատարվի գրքերի վերականգնում, կտեղավորվի տպագրության թանգարանը:
«2012թ. լրանում է հայ տպագրության 500-ամյակը, նոր թանգարանում կներկայացվեն 1512-2012թթ. գրքեր»,-ասել է Ռաֆիկ Ղազարյանը:

17 September 2010 - 11:57 AMT
Электронный фонд Национальной библиотеки насчитывает более 4 тыс книг. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил заместитель директора Национальной библиотеки Рафик Казарян. “Часть электронных книг предоставили нам издательства. В скором времени мы приобретем необходимое оборудование для оцифровки, за счет пожертвований”, – сказал он.
Он также отметил, что отремонтированный корпус Национальной библиотеки, построенный по проекту Александра Таманяна, существенно изменит состояние некоторых фондов. По его словам в здании будут созданы условия для поддержания необходимого уровня относительной влажности и температуры в книгохранилищах. В корпусе, которое будет отремонтировано к 2011 году, разместится административная часть библиотеки, центр реставрации книг, музей книгопечатания.
“В 2012 году исполняется 500-летие армянского книгопечатания, в новом музее будут представлены книги с 1512-2012 гг», – сказал Рафик Казарян.