«Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում ամենաբարեկեցիկ ու հզոր երկրներում, ամենահզոր գործարարներն ու ընկերությունները կորցրեցին իրենց կապիտալի մինչեւ 70-80%-ը, այն դեպքում, երբ նվազ տնտեսությամբ, աշխարհում ամենամեծ տնեսական անկումը՝ 14,4 տոկոս, գրանցած Հայաստանում օլիգարխների ունեցվածքը մեծացավ ու աճեց»,-ասվում է Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) հայտարարության մեջ։
ՀԱԿ-ը գտնում է, որ այդ եկամուտների հիմնական միջոցներից մեկը շարունակում է մնալ գների արհեստական, կամայկան բարձրացումը։ «Ընդհանուր գնաճը, նույնիսկ պաշտոնական` ակնհայտորեն նվազեցված տվյալներով, 2010թ. առաջին 8 ամիսներին կազմել է 9.6%։ Անգամ համեստ այս տոկոսները դրամի վերածելով, նշանակում է, թե գնաճի հետեւանքով վերջին մեկ տարվա ընթացքում յուրաքանչյուր ընտանիք կորցրել է՝ մոտ 250.000 դրամ»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
ՀԱԿ-ը պնդում է, որ միայն վերջերս ցորենի միջազգային գների բարձրացման լուրն ստանալուն պես, ալյուրի գինը բարձրացավ 35-40%-ով՝ դրանից մի քանի անգամ պակաս թանկացած ցորենը դեռ տեղ չհասած։
Հայ ազգային կոնգրեսը 2010թ. ներկայացրած իր «100 քայլ» ծրագրում առաջարկում է.
• Սահմանափակել ու կանոնակարգել սուպերմարկետների ցանցը՝ թույլ չտալով առեւտրի ասպարեզում մանր ու միջին բիզնեսի ոչնչացումը։
• Կանխել տնտեսական ռեսուրսների կենտրոնացումը՝ ներկրողների համար օրենքով սահմանելով տվյալ ապրանքի ընդհանուր ծավալի ոչ ավելի, քան 1/3 չափաքանակ։ Անմիջապես գործի դնել հարկային եւ մաքսային օրենսդրության փոփոխությունների այն փաթեթը, որն ուղղված է փոքր եւ միջին բիզնեսի, զարգացմանը։
• Մաքսային ծառայողներին զրկել գին սահմանելու իրավունքից
• Դադարեցնել դրամի արհեստական արժեւորումը և այլն:
ՀԱԿ-ը գտնում է, որ նգամ տնտեսության այսօրվա պայմաններում, երկրի տնտեսական զարգացման վերափոխումները կատարելու միջոցով կարելի է ընդհուպ 20-40%-ով իջեցնել կենսական անհրաժեշտության ապրանքների եւ ծառայությունների գները, շատ կարճ ժամանակում 50-80%-ով բարձրացնել կենսաթոշակները:

18 Сентябрь 2010 - 08:28 AMT
«В условиях мирового финансового кризиса в самых экономически развитых странах предприниматели и компании потеряли до 70-80% своего капитала, в том случае как в Армении, где в 2009 году был зафиксирован самый большой спад ВВП – 14,4%, состояние олигархов только росло», – говорится в заявлении Армянского национального конгресса (АНК).
При этом АНК считает, что основным средством получении доходов для олигархов является искусственный рост цен: «За январь-август 2010 года инфляции составила 9,6%, это означает, что в результате роста цен за последний год каждая семья потеряла порядка 250 тыс. драмов».
АНК утверждает, что как только были получены слухи о росте международных цен на пшеницу, цены на муку в Армении поднялись на 35-40%.
В своей программе «100 шагов» АНК предлагает ограничить деятельность крупных супермаркетов, позволив развиваться МСБ, бороться с монополиями, не разрешая одной компании ввозить в страну более 1/3 от всего объема импорта данной продукции, задействовать тот пакет налоговых и таможенных законов, которые направлены на развитие МСБ и здоровой конкурентной среды, прекратить искусственный рост курса драма и т.д.
АНК считает, что при помощи таких изменений можно будет сократить цены в стране на 20-40%, а пенсии поднять на 50-80%.