Յոթ ամիսների արդյունքում Հայաստանի տնտեսության մեջ նկատվում են ՀՆԱ-ի աճի տեմպերի (4 տոկոս) դանդաղեցման միտումներ, ինչը պայմանավորված է 23 տոկոս անկումով գյուղատնտեսության ոլորտում: Այդ մասին սեպտեմբերի 18-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների նախարարության մակրոտնտեսական քաղաքականության մշակման վարչության պետ Արմեն Հայրապետյանը: «ՀՆԱ-ի ցուցանիշը գերազանցում է պետբյուջեում արձանագրվածը, սակայն տարեսկզբին մենք ավելին էինք ակնկալում»,-ասել է նա:
Նա նշել է, որ եթե գյուղանտեսության աճի ցուցանիշը նախորդ տարվա մակարդակի վրա լիներ, ապա յոթ ամիսների արդյունքում տնտեսական աճը կկազմեր 6,7-8 տոկոս:
Չարդարացան նաև նախարարության ակնկալիքները գնաճի առումով: «Մենք ակնկալում էինք գնաճ նպատակային միջանցքի սահմաններում, սակայն ՀՆԱ-ի այդ ցուցանիշը կազմեց 9,9 տոկոս և այժմ այն մոտ է 8-9 տոկոսի, ինչը պայմանավորված է գյուղմթերքի գների աճով, ներառյալ սպառողական զամբյուղը և հացամթերքի համաշխարհային գների աճը: Այդ երկու գործոնների ազդեցությունը գնաճի վրա կազմում է 5,8 տոկոսային կետ»,-պարզաբանել է Արմեն Հայրապետյանը:
Բյուջեով նախատեսված տնտեսական աճը 1,2 տոկոս էր, իսկ գնաճը 4±1,5% սահմաններում:
Մասնագետը բարձր է գնահատել արտահանման ցուցանիշի աճը՝ 43 տոկոս և ներմուծման՝ 22 տոկոս դոլարային արտահայտմամբ:
Իր հերթին անկախ փորձագետ, տնտեսագիտության թեկնածու Սամվել Ավագյանը նշել է, որ Հայաստանը միանշանակ դուրս է եկել անկման շրջանից, սակայն դեռևս լիովին չի հաղթահարել ճգնաժամի հետևանքները: Փորձագետը դա բացատրել է նրանով, որ, չնայած նրան, որ երկրի տնտեսության աճ է գրանցվել, այնուամենայնիվ, մեծ է գործազրկության ցուցանիշը: «Մենք դեռ չենք վերադարձել գործազրկության 2008-2009թթ. ցուցանիշին: Ըստ նրա, անբավարար են նաև ՀՀ արտաքին ապրանքաշրջանառության ցուցանիշները, ինչը հանգեցնում է սոցիալական միջավայրի դանդաղ աճին: «Հայաստանի տնտեսությունը ստագնացիա է ապրում»,-հավելել է Ավագյանը:

18 Сентябрь 2010 - 09:39 AMT
По итогам семи месяцев в экономике Армении наблюдаются тенденции замедления темпов роста ВВП (4%), что обусловлено спадом в сфере сельского хозяйства в январе-июле на 23%. Об этом 18 сентября на пресс-конференции в Ереване заявил начальник управления разработки макроэкономической политики министерства финансов РА Армен Айрапетян. «Показатель ВВП превышает заложенный в госбюджете, однако он немного меньше, чем мы ожидали с начала года», – сказал он.
При этом он отметил, что если в сельском хозяйстве показатель роста был бы на прошлогоднем уровне, то по итогам семи месяцев экономический рост составил бы порядка 6,7-8%.
Не оправдались ожидания министерства и по линии инфляции. «Мы ожидали рост инфляции в пределах целевого коридора, однако показатель дефлятора ВВП составил 9,6%, и сейчас она приближается к 8-9%, что обусловлено повышением цен на сельхозпродукты, включенные в потребительскую корзину, а также повышением мировых цен на хлебопродукты. Воздействие этих двух факторов на инфляцию составляет 5,8 процентных пункта», – пояснил Армен Айрапетян.
Макроэкономист высоко оценивает рост показателей экспорта – 43% и импорта – 22% в долларовом выражении.
В свою очередь независимый эксперт, кандидат экономических наук Самвел Авагян отметил, что Армения, однозначно, вышла из рецессии, однако пока не преодолела последствия кризиса. Независимый эксперт объяснил это тем, что, несмотря на то, что в экономике страны зафиксирован рост, тем не менее, в Армении высок показатель роста безработицы. «Нам еще не удалось вернуться к тому уровню безработицы, который у нас был в 2008 – 2009 гг.», – сказал он. По его словам, неудовлетворительны и показатели внешнего товарооборота Армении, что в свою очередь приводит к замедленному росту социальной среды. «Экономика Армении переживает стагнацию», – добавил Самвел Авагян.