21 Սեպտեմբեր 2010 - 10:53 AMT
«Շանհայ Էքսպո-2010»-ում ՀՀ վարչապետը ողջ աշխարհին հրավիրել է մասնակցելու ապագայի քաղաքի շինարարությանը
Հայաստանի անկախության օրը՝ սեպտեմբերի 21-ին, հայկական եռագույնը բարձրացվել է նաև հեռավոր չինական Շանհայ քաղաքում, որտեղ արդեն հինգ ամիս գործող «Շանհայ Էքսպո-2010» միջազգային ցուցահանդեսում հայտարարված էր Հայաստանի Ազգային օր, հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը: Տոնական հանդիսությունները սկսվել են վաղ առավոտյան՝ Շանհայի ցուցահանդեսային կենտրոն Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի և նրա գլխավորած պատվիրակության ժամանմամբ, որոնց մուտքի մոտ դիմավորել է «Ազգային աուդիտ» գրասենյակի գլխավոր տնօրեն Լիյ Թիայ Յին։ Պաշտոնական ընդունելությունների սրահում ՀՀ վարչապետի ու Լիյ Թիայ Յինի զրույցից հետո Տիգրան Սարգսյանը գրառում է կատարել պաշտոնական հյուրերի հուշամատյանում։
«Շանհայ Էքսպո-2010» միջազգային ունիվերսալ ցուցահանդեսը, որն ընթանում է «Լավագույն քաղաք, լավագույն կյանք» կարգտախոսի ներքո, Շանհայում բացվել է այս տարվա ապրիլի 30-ին և կտևի մինչև հոկտեմբերի 31-ը: Հայաստանի տաղավարն իրենից Աշխարհի Քաղաքի` ապագայի նոր կենդանի մոդուլի մոդել է ներկայացնում:
Ողջունելով ՀՀ վարչապետի մասնակցությունը Ազգային օրվա միջոցառումներին` «Ազգային աուդիտ» գրասենյակի գլխավոր տնօրեն Լիյ Թիայ Յինը շնորհակալություն է հայտնել հայկական կողմին ցուցահանդեսին գերազանց մասնակցության համար։ Նրա խոսքով, Հայաստանը, որը գտնվում է Եվրոպան Ասիայի հետ կապող խաչմերուկում, նպատակային շարժվում է իր լուսավոր ապագայի կառուցմանը, որի լավագույն վկայությունն է նաև ցուցահանդեսին հայկական կողմի ներկայացրած տաղավարը։ Լիյ Թիայ Յինը բարձր է գնահատել նաև նախագծի վիրտուալ ներկայացումը` համարելով այն ողջ ցուցահանդեսում լավագույն համանման կատարումներից մեկը։
«Այսօր` համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամից հետո, ակնհայտ է, որ ժամանակակից աշխարհը չի կարող լինել նախկինը, այն պիտի փոխվի։ Աշխարհի տարբեր ծայրերում մարդիկ փորձում են ձևակերպել աշխարհի նոր ուղղվածությունը։ Այսօր մեզ համար գլխավոր կարգախոսն այն է, որ նոր աշխարհը մենք պետք է կառուցենք միասին։ Այդ իսկ պատճառով մենք առաջարկում ենք նոր քաղաքի տեսակետը, որն իր մեջ կներառեր ոչ միայն մեր մոտեցումը, թե ինչպիսին պետք է լինի քաղաքակրթության երկխոսությունն այսօր, այլ միաժամանակ մենք հնարավորություն ենք ստեղծում բոլոր մարդկանց, ժողովուրդներին՝ մասնակցելու նոր քաղաքի կառուցմանը»,- նշել է Տիգրան Սարգսյանը։
ՀՀ վարչապետը բոլորին հրավիրել է մասնակցելու Արարատյան դաշտավայրում կառուցվելիք նոր քաղաքի շինարարությանը: Նա հույս է հայտնել, որ այդ քաղաքի շինարարությունը նոր էջ կբացի ոչ միայն հայ ժողովրդի, այլև քաղաքակրթության պատմության համար։
Հայկական տաղավարն օրական 20 հազ. մարդ է այցելում, իսկ աշխատանքի ողջ ժամանակաընթացքում տաղավար են այցելել ավելի քան 2 մլն. այցելուներ 53 մլն-ից, որոնք այցելել են «Շանհայ Էքսպո-2010» ցուցահանդեսը:

День независимости Армении отмечается 21 сентября на международной выставке Шанхай-экспо-2010, сообщает пресс-служба правительства РА. Торжественная церемония началась с посещения выставочного зала армянской делегации во главе с премьер-министром Армении Тиграном Саркисяном. Празднование Национального дня Армении на выставке Шанхай-Эспо-2010 ознаменовало поднятие армянского флага под звуки государственного гимна, после чего глава армянского правительства отправился в зал официальных приемов, где оставил запись в книге для официальных гостей.
Всемирная универсальная выставка ЭКСПО-2010, которая проходит под лозунгом «Лучший город, лучшая жизнь», открылась в Шанхае 30-го апреля текущего года и продлится до 31 октября. Павильон Армении представляет собой модель Города Мира – нового живого модуля будущего.
Приветствуя гостей, генеральный директор офиса «Национальный аудит» Лий Тиай Йи отметил, что это хороший повод для углубления дальнейшего экономического диалога между Арменией и Китаем. По его словам, Армения находится на перекрестке, соединяющем Европу и Азию, и целенаправленно двигается в сторону построения светлого будущего, лучшим свидетельством чего служит представленный армянской стороной павильон. Лий Тиай Йи высоко оценил представленный армянской стороной виртуальный проект, посчитав его одним из лучших среди аналогичных проектов выставки.
«После мирового экономического кризиса, становится ясным, что современный мир не может быть прежним – он должен изменится. Сегодняшний наш девиз – новый мир мы должны строить вместе. Поэтому, мы предлагаем точку зрения нового города, которая будет содержать в себе не только наш подход относительно того, какой должен быть диалог городской культуры сегодня, одновременно, мы предоставляем возможность всем людям, всем народам принять участие в строительстве нового города», – сказал Тигран Саркисян.
Премьер-министр РА пригласил всех принять участие в строительстве нового города в Араратской равнине. При этом он выразил надежду, что строительство этого города откроет новую страницу не только для армянского народа, но в истории городской культуры.
Ежедневно армянский павильон посещает 20 тыс. человек, а за все время его работы павильон осмотрели более 2 млн. посетителей из 53 млн. человек, посетивших выставку Шанхай-Экспо-2010.