21 Սեպտեմբեր 2010 - 12:08 AMT
Պան Գի Մունը կոչ է արել միավորել ուժերը` մինչև 2015 թվականը Հազարամյակի զարգացման նպատակներին հասնելու համար
Ելույթ ունենալով սեպտեմբերի 20-22-ը Նյու-Յորքում ընթացող աղքատության, սովի և հիվանդությունների հարցերի վերաբերյալ գագաթաժողովում` ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը մասնակից երկրների ներկայացուցիչներին կոչ է արել միավորել ուժերը` մինչև 2015 թվականը Հազարամյակի զարգացման նպատակներին (ՀԶՆ) հասնելու համար, հաղորդում է CNN-ը:
«Միջազգային հանրությունն ունի այն գիտելիքներն ու ռեսուրսները, որոնք անհրաժեշտ են ՀԶՆ հասնելու համար: Այսօր մեր խնդիրը կայանում է ՀԶՆ հասնելու գործողությունների ծրագրի համաձայնեցման մեջ»,- նշել է Պան Գի Մունը սեպտեմբերյան գագաթաժողովի համար պատրաստած իր զեկույցում:
ՄԱԿ ամենամյա Գլխավոր Վեհաժողովը կկայանա սեպտեմբերի 23-ին: ՄԱԿ ներկայացուցիչները երկրների առաջնորդներին կոչ են անում օգտագործել գագաթաժողովը Վեհաժողովին պատրաստվելու համար և մի շարք միջազգային համաձայնագրերը, առաջին հերթին` մարդու իրավունքներին վերաբերողները` ահաբեկչության դեմ պայքարի և շրջակա միջավայրի պաշտպանության գործում:

Выступая на проходящем 20–22 сентября в Нью-Йорке саммите по вопросам бедности, голода и болезней генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун призвал представителей стран-участниц консолидировать усилия для достижения Целей развития тысячелетия (ЦРТ) к 2015 году, передает CNN.
«Мировое сообщество обладает знаниями и ресурсами, необходимыми для достижения ЦРТ. Наша задача сегодня заключается в согласовании программы действий по достижению ЦРТ», – отмечает Пан Ги Мун в своем докладе, подготовленном к сентябрьскому саммиту.
Ежегодная Генеральная Ассамблея ООН пройдет 23 сентября. Представители ООН призывают лидеров стран использовать саммит для подготовки к Ассамблее и заключения множества международных соглашений, в первую очередь, касающихся защиты прав человека, борьбе с терроризмом и защите окружающей среды.