21 Սեպտեմբեր 2010 - 13:07 AMT
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը շատ հագեցած և հետաքրքրիր է որակել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն իր պաշտոնական այցի ծրագիրն այսօր «Շանհայ Էքսպո-2010» ցուցահանդեսում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ։ Ինչպես նշվում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ, վարչապետը տեղեկացրել է, որ միաժամանակ ներկայացվել են նոր ծրագրեր, մասնավորապես, բազալտի վերամշակման, բազալտի մանրաթելի ստացման, արևային մարտկոցների թողարկման, կիսահաղորդիչների թողարկման, այլ նախագծեր, որոնք ընդգրկում են գյուղատնտեսության, գիտության, արդյունաբերության ոլորտները։
Անդրադառնալով Չինաստանի հնարավոր մասնակցությանը Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցմանը` ՀՀ վարչապետը տեղեկացրել է, որ առաջարկները ներկայացված են չինական գործընկերներին, և այժմ դրանք գտնվում են գործնական քննարկման փուլում։
ՀՀ վարչապետը հայկական տաղավարում մասնակցել է նաև Հայաստանի անկախությանը նվիրված` «Հայփոստ»-ի թողարկած նոր նամականիշի մարմանը, ներկայացվել է նաև «Շանհայ էքսպո-2010»-ում հայկական տաղավարին նվիրված նամականիշը։
ՀՀ կառավարության ղեկավարն այցելել է նաև Արգենտինայի և Անգլիայի տաղավարներ, ներկա գտնվել Ազգային օրվան նվիրված Եվրոպայի հրապարակում կազմակերպված եզրափակիչ համերգին` հայ կատարողների մասնակցությամբ։

Премьер-министр РА Тигран Саркисян оценил официальный визит армянской делегации в КНР в рамках посещения международной выставки Шанхай-экспо-2010 как плодотворный и интересный, более того Армения и Китай намерены реализовать ряд совместных проектов в различных сферах, в частности, в сфере сельского хозяйства, науки, физики, промышленности. Как отмечается в сообщении пресс-службы правительства РА, есть проект по созданию совместного предприятия по обработке базальта и получения базальтового волокна. Касаясь возможного участия Китая в строительстве железной дороги Иран-Армения, Тигран Саркисян сообщил, что предложения по участию в проекте уже направлены китайской стороне, и сейчас они находятся на стадии рабочего обсуждения.
Премьер-министр также принял участие в церемонии гашения марки, выпущенной «Айпост» в связи с Национальным днем Армении, была представлена марка, посвященная армянскому павильону на выставке Шанхай-экспо-2010.
Согласно сообщению, глава армянского правительства посетил павильоны Аргентины и Англии. Он также принял участие в заключительном концерте на площади Европы, посвященному Дню независимости Армении с участием армянских исполнителей.