Չինաստանում ընթացող պաշտոնական այցի շրջանակներում ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգյանը սեպտեմբերի 21-ին Անկախության օրը հանդիպել է Չինաստանի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպման ժամանակ հրապարակվել է «Էքսպո Շանհայ օնլայն բյուրոյի» որոշումը, ըստ որի` վիրտուալ տաղավարի գերազանց կազմակերպման և ներկայացման համար հայկական կողմին շնորհվել Է գլխավոր մրցանակը:
Ինչպես հայտնում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը, սա հայկական պատվիրակության միակ նվաճումը չԷ. վիրտուալ տաղավարն իր տեխնոլոգիական լուծումների և դրանց լավագույնս իրականացնելու համար արժանացել Է արծաթե մեդալի:
«Շանհայ Էքսպո-2010» միջազգային ունիվերսալ ցուցահանդեսը, որն ընթանում է «Լավագույն քաղաք, լավագույն կյանք» կարգտախոսի ներքո, Շանհայում բացվել է այս տարվա ապրիլի 30-ին և կտևի մինչև հոկտեմբերի 31-ը: Հայաստանի տաղավարն իրենից Աշխարհի Քաղաքի` ապագայի նոր կենդանի մոդուլի մոդել է ներկայացնում:

22 Сентябрь 2010 - 08:39 AMT
В рамках своего официального визита в КНР премьер-министр РА Тигран Саркисян 21 сентября в День независимости Армении встретился с представителями армянской диаспоры, где было озвучено решение «Он-лайн бюро Экспо Шанхай». Согласно этому решению, армянская сторона получила главный приз за великолепную организацию и представление виртуального павильона.
Как отмечается в сообщении пресс-службы правительства РА, это не единственное достижение армянской делегации – за наилучшую реализацию технологических решений виртуального павильона представители Армении получили серебреную медаль.
Всемирная универсальная выставка ЭКСПО-2010, которая проходит под лозунгом «Лучший город, лучшая жизнь», открылась в Шанхае 30-го апреля текущего года и продлится до 31 октября. Павильон Армении представляет собой модель Города Мира – нового живого модуля будущего.