22 Սեպտեմբեր 2010 - 13:30 AMT
Հայաստանի Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը սեպտեմբերի 22-ին կայացած նիստի ընթացքում հաստատեց կաթնամթերքի շուկայում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքները: Կաթնամթերքի շրջանառության ոլորտում Հանձնաժողովի ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ այդ բնագավառի գրեթե բոլոր ապրանքային շուկաներում առկա է կենտրոնացվածության բարձր աստիճան, կան գերիշխող դիրք գրավող ընկերություններ, որոնք Հանձնաժողովի որոշմամբ կգրանցվեն գերիշխող դիրք ունեցող տնտեսվարող սուբյեկտների կենտրոնացված գրանցամատյանում:
Ինչպես նշվում է ՏՄՊՊՀ մամլո ծառայության հաղորդագրուևթյան մեջ, «Պաստերիզացված և ստերիլիզացված (մանրեազերծված) կաթի» շուկայում գերիշխող դիրքում են «Դուստր Մարիաննա», «Աշտարակ-Կաթ» և «Չանախ» ընկերությունները` գրավելով շուկայի 69.4 %ը: Նույն ընկերությունները «Թթվասեր» ապրանքային շուկայում միասին գրավում են շուկայի 85.1 %ը: Իսկ «Պաղպաղակ» ապրանքային շուկայում գերիշխող դիրք են գրավում «Թամարա», «Աշտարակ-Կաթ» և «Գրանդ Քենդի»ընկերությունները, որոնք միասին գրավում են շուկայի 67 %ը:
«Մածուն» և «Քամած մածուն» ապրանքային շուկաներում ևս Հանձնաժողովի ուսումնասիրության արդյունքներով գերիշխող դիրք ունեցող են համարվել «Դուստր Մարիաննա», «Աշտարակ-Կաթ» և «Չանախ» ընկերությունները` որոնք գրավում են շուկայի 74.4 %ը: «Յոգուրտ» ապրանքային շուկայում, որտեղ նախկինում բարձր կենտրոնացվածություն չէր գրանցվել, այժմ գերիշխող են համարվել «Աշտարակ-Կաթ», «Արթ Վայն» և «Բրենդ Լիդեր» ընկերությունները` գրավելով շուկայի 78.9 %ը: «Կեֆիր» ապրանքային շուկայում ևս նախկինում բարձր կենտրոնացվածություն չէր գրանվել, սակայն այժմ Հանձնաժողովի ուսումնասիրության արդյունքում հայտնաբերվել են գերիշխող դիրք գրավող 3 ընկերություն` «Դուստր Մարիաննա», «Աշտարակ-Կաթ» և «Բիո Կաթ» (88.5 %):

22 Сентябрь 2010 - 13:30 AMT
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении 22 сентября объявила итоги мониторинга рынка молочных продуктов. Согласно заключению Комиссии, на этом рынке отмечен высокий уровень централизация среди хозсубъектов, которые будут занесены в соответствующий регистрационный журнал.
Как отмечается в сообщении пресс-службы ГКЗЭК, в частности, на рынке «Пастеризованное и продезинфицированное молоко» доминирующее положение заняли компании «Дустр Марианна», «Аштарак-Кат» и «Чанах» с общей долей в 69,4%. Эти же компании занимают доминирующее положение на рынках «Мацони» и «Сцеженный мацони», а также на рынке «Творог». Более того, первые две признаны доминантами и на рынке «Сметана» с общей долей в 85,1%. Доминантами же на рынке «Мороженое» признаны «Тамара», «Аштарак-Кат» и «Гранд Кенди», которые в общем объеме занимают 67% данного рынка.
На рынке «Йогурт», где раннее не было зафиксировано централизации, Комиссия зарегистрировала компании «Аштарак-Кат», «Арт Вайн» и «Бренд Лидер» с общей долей в 78,9%. На рынке «Кефир» доминируют «Дустр Марианна», «Аштарак Кат» и «Био Кат» (88,5%), а на рынке «Творожный сырок» с общей долей в 96,2% доминантами были признаны «Дустр Марианна», «Аштарак Кат».