Fraser Institute կանադական վերլուծական կենտրոնի գնահատմամբ Հայաստանը զբաղեցնում է 50-րդ տեղը 141 երկրների տնտեսական ազատությունների շարքում, ընդ որում, անցյալ տարի նա եղել է 48-րդը: Ինչպես հաղորդվում է Fraser Institute-ի հրապարակման մեջ, Վրաստաննն այդ ցուցակում 23-րդն է, ինչը 20 կետով բարձր է 2009-ի ցուցանիշից: Միաժամանակ, տնտեսական ազատությունների մակարդակով Թուրքիան 74-րդն է, իսկ Ադրբեջանը` 93:
Կանադացի վերլուծաբանների կարծիքով, Հայաստանի իշխանությունները ճիշտ դրամավարկային քաղաքականություն են վարում: Միաժամանակ Հայաստանի տնտեսության ամենալուրջ խնդիրները շարունակում են մնալ անկողմնապահ և անկախ դատավորների բացակայությունը, բիզնեսում լրացուցիչ ծախսերը և կաշառքները:

23 Сентябрь 2010 - 09:31 AMT
По оценкам канадского аналитического центра Fraser Institute, Армения занимает 50-е место по уровню экономических свобод среди 141 государства мира, при том, что в прошлом году она была на 48-м месте. Как сообщается в публикации Fraser Institute, Грузия в этом списке занимает 23-е место, что на 20 пунктов лучше показателя 2009 года.
В то же время по уровню экономических свобод Турция находится на 74-м месте, а Азербайджан на 93-м.
По мнению канадских аналитиков в Армении хорошо обстоят дела с государственными ассигнованиями и субсидиями, а также власти страны ведут правильную денежно-кредитную политику. При этом самыми серьезными проблемами в экономике Армении продолжают оставаться отсутствие беспристрастных и независимых судов, а также дополнительные расходы в бизнесе и прежде всего взятки.
По данным Fraser Institute, Россия по уровню экономических свобод находится на 84-м, а Украина – на 127-м, Молдова на 87-ом месте.