23 Սեպտեմբեր 2010 - 11:35 AMT
Հայաստանի քաղաքական համակարգը կայացման փուլում է, իսկ հայ հանրությունը չունի բանավիճելու մշակույթ: Այդ մասին Երևանում կայացած «Քաղաքական բանավեճը Հայաստանում՝ կայացման խոչընդոտներ և հնարավորություններ» թեմայով քննարկման շրջանակներում հայտարարել է ՀՀԿ խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Արտակ Զաքարյանը:
Ըստ Զաքարյանի, քաղաքական բանավեճը նպատակ ունի բացահայտել խնդիրները, որոնք ծառացած են քաղաքական համակարգի առջև, բացահայտել նրա թույլ և ուժեղ կողմերը: «Գլխավորն այն է, որ բանավեճը պետք է արդյունավետ լինի, ինչն արդեն իսկ ճիշտ քաղաքական որոշումների գրավական է»,-ասել է նա:
Իր հերթին «Ժառանգություն» խմբակցության նախագահ Ստեփան Սաֆարյանը նշեց, որ քաղաքական համակարգի կայացման մակարդակը ուղիղ համեմատական է բանավեճի զարգացման մակարդակին: «Հայաստանում բանավեճի մշակույթի բացակայության պատճառները երկուսն են՝ ղեկավարության մոտ ցանկության բացակայությունը և հեռուստատեսության ազատության սահմանափակումը»,-ասել է նա:
Այդ առնչությամբ ՀՅԴ խմբակցության անդամ Ռուզան Առաքելյանն ասել է, որ Հայաստանում զարգացած չէ քաղաքական բանավեճի մշակույթը, այն միշտ անձնավորված բնույթ է կրում:

23 September 2010 - 11:35 AMT
Armenia’s political system is still in the stage of formation; Armenian community has not yet developed a discussion culture, Republican Party of Armenia (RPA) parliamentary group member Artak Zagaryan stated.
As he noted at the conference entitled Political Discussion in Armenia: Obstacles and Opportunities, an effective discussion is a guarantor of correct political resolutions.
As Heritage parliamentary group leader Stepan Safaryan noted, the level of the development of the political system of the state is proportionate to that of a discussion culture. “Lack of effort on behalf of the authorities and restriction of media freedom are responsible for the situation,” he said.
“In the end, any political discussion in Armenia descends to personalities,” ARF Dashnaktsutyun parliamentary group member Ruzanna Arakelyan stressed.