24 Սեպտեմբեր 2010 - 13:47 AMT
Հայաստանի կառավարությունը սեպտեմբերի 24-ին կայացած նիստում հավանություն է տվել «Աուդիտորական գործունեության մասին» և «Լիցենզավորման մասին» ՀՀ օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու օրենքների նախագծերի փաթեթին: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը, այդ փոփոխություններով նախատեսվում են աուդիտորական ծառայությունների արտոնագրման, արտոնագրված անձանց վերահսկողության առանձնահատուկ պահանջներ։ Առաջարկվող փոփոխությունները կնպաստեն աուդիտի ստանդարտների կիրառման համար առավել նպաստավոր պայմանների ստեղծմանը և աուդիտորական ծառայությունների որակի բարձրացմանը։
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ օրենսդրական այս նախաձեռնությունը համահունչ է նաև տնտեսական ճգնաժամի հաղթահարման միջոցառումներին, քանի որ մեծացնում է հսկողությունը աուդիտորական ընկերությունների նկատմամբ։ Տեղեկանալով, որ պարտադիր աուդիտի արդյունքները ներկայացնող 500 խոշոր ընկերություններ կատարել են օրենքի այդ պահանջը, բայց կան փոքրաթիվ թերացողներ, վարչապետը նպատակահարմար է համարել դրանց անունների հրապարակումը մամուլում` ի տես հանրության։

Правительство Армении на заседании 24 сентября одобрило проекты поправок в законы «Об аудиторской деятельности» и «О лицензировании». Как сообщает пресс-служба правительства, согласно этим поправкам предусматривается специальные требования к лицензированию и к контролю над лицензированными аудиторами. В сообщении отмечается, что поправки будут способствовать созданию более благоприятных условий для применения аудиторских стандартов и повысят качество аудиторских услуг.
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян отметил, что данные изменения в законодательстве созвучны с мероприятиями по преодолению последствий экономического кризиса, так как увеличивает контроль над аудиторскими компаниями. Он также отметил, что 500 крупных компаний уже выполнили требования, предусмотренные законом, а имена тех компаний, которые не выполнили эти требования, будут опубликованы в СМИ.