24 Սեպտեմբեր 2010 - 15:12 AMT
ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովն ի պատասխան «ԱրմենՏելի» ներկայացուցիչների հայտարարությունների հրապարակել է ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանի պատասխանները լրագրողների հարցերին: Մասնավորապես, նշվում է, որ ծառայությունից լիարժեք օգտվելու համար սպառողը, ով պարտադիր չէ, որ համակարգչային մասնագետ լինի, դժվարությունների հանդիպելով ստիպված է լինում դիմել մասնագետի օգնությանը, որին, ի դեպ, առաջարկում են հենց «ԱրմենՏելից»` պարզաբանելով, թե պայմանագիր ունեն այդ ծառայությունները մատուցող «AASoft» ընկերության հետ: «Արդյունքում` սպառողը ստիպված է լինում վճարել այն բանի դիմաց, որն իրեն խոստանում էին տրամադրել անվճար: Վարույթի շրջանակներում «ԱրմենՏելից» ստացված գրության մեջ ընկերությունն անուղղակի կերպով ընդունել է, որ սպառողներն իրոք շփոթում են այդ հասկացությունները` փաստորեն անուղղակի կերպով ընդունելով նաև գովազդում ներկայացվող տեղեկատվության միջոցով սպառողին մոլորեցնելու հանգամանքը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ինչպես իր հերթին PanARMENIAN.Net-ին հաղորդեցին «ԱրմենՏելի» մամլո ծառայությունից, համակարգչային կարգավորումներն, ի դեմս Հանձնաժողովի պնդումների, երբևէ չեն եղել «ԱրմենՏել» ընկերության կողմից տրամադրվող վճարովի ծառայություն ոչ ակցիայի շրջանակում և ոչ էլ ակցիայի շրջանակից դուրս: «ԱրմենՏել» ընկերությունը և ակցիայից առաջ, և ակցիայից հետո, ինչպես նաև դրա շրջանակում տրամադրել է անվճար խորհրդատվություն համակարգչային կարգավորումների վերաբերյա` միաժամանակ տրամադրելով համակարգչային կարգավորումների ուղեցույցը: Ընդ որում, «ԱրմենՏել»-ը չի սահմանափակում և պատրաստ է սպառողին տրամադրել խորհրդատվություն այնքան անգամ, որքան նրան անհրաժեշտ է: Ակցիայի իմաստը կայանում էր նրանում, որ միացման ծառայությունը, ինչի համար նախկինում գանձվում էր 4800 դրամ, կատարվում է անվճար»,- հաղորդել են ընկերության մամլո ծառայությունից: Ինչպես գտնում են «ԱրմենՏելում», որևէ փոխհատուցման մասին խոսք գնալ չի կարող, քանի որ սպառողը ինքնակամ է կնքում գործարքի պայմանագիրը և կարող է հրաժարվել այն կնքելուց, եթե կարծում է, որ գովազդը մոլորեցրել է իրեն: Հանձնաժողովը պետք է, որ տեղյակ լինի, որ համաձայն ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի թիվ 17 հոդվածի փոխհատուցման ենթակա են այն ծախսերը, որը անձը իրականացրել կամ պետք է իրականացնի խախտված իրավունքը վերականգնելու, գույքի վնասի կամ կորստի, ինչպես նաև կորցրած շահույթի համար: Ի՞նչ փոխհատուցման մասին է խոսքը, մեզ համար հասկանալի չէ»,- հայտնել են ընկերությունից:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ՏՄՊՊՀ սեպտեմբերի 22-ի հերթական նիստում ՏՄՊՊՀ-ն որոշեց անբարեխիղճ մրցակցության համար պատասխանատվության միջոց կիրառել «ԱրմենՏել» ՓԲԸ նկատմամբ: ՏՄՊՊՀ կարծիքով, ընկերությունը մոլորեցնում է բաժանորդներին լայնաշերտ Ինտերնետին անվճար միանալու ակցիայով: Սպառողները որոշակի դժվարությունների են հանդիպում, իսկ երբ զանգահարում են «ԱրմենՏելի» «100» հեռախոսահամարին, ապա նրանց ուղղորդում են օգտվել համակարգչային միացումներ իրականացնող վճարովի ծառայությունից, որն արժե 3000 դրամ», որն «ԱրմենՏելի» հետ պայմանագրի համաձայն իրականացրել է մոդեմների մատակարարումը: Այդ միջոցին, ինչպես հայտնում է «ԱրմենՏել» ընկերության իրավաբանական բաժնի ղեկավար Դավիթ Սանդուխչյանը, հանձնաժողովի փորձագետները չեն տեսնում «ծառայության ակտիվացում» և «համակարգչային միացումներ» հասկացությունների միջև տարբերությունը, ուստի ընկերությունը մտադիր է վիճարկել հանձնաժողովի որոշումը վարչական դատարանում:

Госкомиссия по защите экономической конкуренции РА в ответ на заявления представителей “АрменТел” опубликовала ответы председателя ГКЗЭК Артака Шабояна на вопросы журналистов. В частности, отмечается, что для полноценного пользования услугой Hi-Line, пользователь, испытывая затруднения с настройками компьютера, вынужден прибегнуть к помощи специалиста. “В результате потребитель вынужден платить за услугу, которую ему обещали предоставить бесплатно. В письменном заявлении, полученном в рамках производства, компания косвенно согласилась с тем, что потребитель действительно путает эти два понятия, фактически принимая, что потребитель был запутан информацией, содержащейся в рекламе ”, – говорится в сообщении.
В свою очередь, как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе «АрменТел», настройка компьютера никогда не являлась платной услугой предоставляемой компанией «АрменТел», ни в рамках акции, ни вне ее рамок. “Компания «АрменТел» до акции, в течение акции и после нее абсолютно бесплатно представляла консультации по настройке компьютера пользователям, одновременно предоставляя инструкцию по настройке. При этом «АрменТел» не ограничивает потребителя в количестве консультаций, которые ему могут понадобиться. Суть акции состояла в том, что услуга присоединения, за которую в прошлом взималась палата в размере 4,800 драм, предоставлялась бесплатно», – сообщили в пресс-службе компании. Как считают в “АрменТел” потребитель может отказаться от заключения сделки, если посчитает, что реклама ввела его в заблуждение. “О каком ущербе говорит Комиссия нам не понятно?», – заявили в компании.
Напомним, что 22 сентября ГКЗЭК приняла решение оштрафовать компанию“АрменТел”за проявление “недобросовестной конкуренции” в размере 500 тыс драм. По мнению ГКЗЭК , компания ввела в заблуждение абонентов акцией, предлагающей подключиться к широкополосному Интернету бесплатно. Абоненты, испытывающие сложности с самостоятельным подключением к Интернету были вынуждены прибегнуть к платной услуге (3000 драм) третьей компании “АА Soft”, которая согласно договору с “АрменТел» осуществляла доставку модемов. Между тем, как заявляет руководитель юридического отдела компании “АрменТел” Давид Сандухчян, эксперты комиссии не видят разницу между понятиями “активизация услуги” и “настройка компьютера” и намерен оспорить решение комиссии в административном суде.