25 Սեպտեմբեր 2010 - 11:04 AMT
Ծաղկաձորում անցնում է «Գործարարության աջակցության հիմնահարցերը» թեմայով սեմինար խորհրդակցությունը, որի կազմակերպիչներն են ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատը, ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովը, «Գործարար կանանց աջակցման բիզնես կենտրոն» հիմնադրամը և «Ջի Էմ Ջի գրուպը»:
Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում նշել է ՀՀ ԱԱՊ նախագահ Մարտին Սարգսյանը, սեմինարի հիմնական խնդիրը գործարար հանրության իրազեկումն է կատարված փոփոխությունների մասին: Մասնավորապես, ըստ նրա, դա վերաբերում է աշխատանքային օրենսգրքին, արբիտրաժային դատարանին: Նա նշել է , որ գործարարների առաջարկները կներկայացվեն ինչպես օրենսդիրներին, այնպես էլ գործադիր մարմիններին, քանի որ «օրենքը միշտ կարելի է փոխել»:
Խորհրդարանը 2010թ. հուլիսի 24-ին երկրորդ և վերջին ընթերցմամբ փոփոխություններ կատարեց ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում և համապատասխան փոփխություններ ու լրացումներ՝ «Վարչական իրավախախտումների», «Աշխատանքի պետտեսչության», «Աշխատանքի վարձատրման» մասին օրենքներում:
Ըստ ՊԵԿ Հարկ վճարողների սպասարկման և հարկման ընթացակարգերի վարչության պետի տեղակալ Արմեն Թամազյանի, աշխատանքային օրենսգրքում կատարված նոր փոփոխություններն ուղղված են աշխատանքային հարաբերությունների կանոնակարգմանը՝ դրանց ազատականացման ուղղությամբ:

В армянском городе Цахкадзор проходит двухдневный семинар-обсуждение на тему «Основные вопросы содействия предпринимательству», организаторами которого являются Торгово-промышленная палата РА, постоянная комиссия по экономическим вопросам НС РА, «Центр по содействию женщин-предпринимателей» и «Джи Эм Джи медиагруп».
Как отметил в беседе с журналистами 25 сентября председатель ТПП РА Мартин Саркисян, основной задачей семинара является повышение информированности бизнес-сообщества в имевших место законодательных изменениях. В частности, по его словам, это касается трудового законодательства, в также вопросы, касающиеся Арбитражного суда. В связи с этим председатель ТПП РА отметил, что предложенные бизнесменами предложения и замечания будут представлены на рассмотрение как законодательным, так и исполнительным органам власти, поскольку «закон всегда можно изменить».
Парламент Армении 24 июля 2010 года во втором и окончательном чтении изменения и дополнения в Трудовой кодекс и соответствующие изменения и дополнения в кодекс «Об административных правонарушениях», «О госинспекции по труду», «Об оплате труда».
По мнению замначальника управления обслуживания налогоплательщиков и налоговых процедур Комитета по госдоходам Армена Тамазяна, новые изменения в Трудовом кодексе направлены на упорядочивание трудовых отношений в плане их либерализации.