25 Սեպտեմբեր 2010 - 13:13 AMT
Նման մակրոտնտեսական ցուցանիշներն անհանգստության առիթ չէին տա, եթե հաշվի չառնենք այն հանգամանքը, որ այս տարվա առաջին 5 ամիսների ընթացքում 8,8% տնտեսական աճ գրանցվեց, իսկ հաջորդ երեք ամիսների ընթացքում աճի տեմպերը կտրուկ նվազեցին: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության ներկայացուցիչները հունիսին իրենց ելույթներում մեծ լավատեսությամբ էին խոսում ճգնաժամի հետևանքների հաղթահարման ու լավ մակրոտնտեսական ցուցանիշների մասին, որոնք «կառավարության հակաճգնաժամային ծրագրի իրականացման արդյունքն են»: Իսկ սեպտեմբերին արտասանվում են նույն խոսքերը, բայց արդեն պակաս լավատեսությամբ: «Հայաստանի կառավարությունը նախաձեռնեց բոլոր հնարավոր միջոցները, համապատասխան մեխանիզմներ կիրառեց գնաճը զսպելու համար: Եթե այդ միջոցները չձեռնարկվեին, ապա գնաճի ցուցանիշը շատ ավելի բարձր կլիներ»,- գտնում է տնտեսական հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովի ղեկավար Վարդան Այվազյանը: Նրա կարծիքով, եթե միջազգային շուկայում գնաճի նոր ալիք չբարձրանա, ապա այս տարվա ավարտին գնաճի ցուցանիշը կհամապատասխանի բյուջեով նախատեսված ցուցանիշին՝ 4±1,5%:
Փորձագետների կարծիքով, գնաճի պատճառ է հանդիսանում անբարենպաստ գյուղատնտեսական տարին և խնդիրները արտաքին շուկաներում, մասնավորապես, ցորենի շուկայում: Հայաստանի ագրոարդյունաբերական համակարգը և պարենային անվտանգության համակարգը գտնվում են խոցելի վիճակում, կարծում է տնտեսական գիտությունների դոկտոր Թաթուլ Մանասերյանը: Նրա խոսքերով, գյուղատնտեսության ոլորտում տնտեսական քաղաքականությունն ուղղակի բացակայում է: Հայաստանն ԱՀԿ անդամակցելուց հետո առաջին վեց տարիների ընթացքում և մինչև 2009 թվականի հունվար ամիսը ազատված էր գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանման ԱԱՀ վճարումից, և այդ տարիների ընթացքում նա պետք է մրցունակության այնպիսի մակարդակի հասներ, որպեսզի հարկերը 20%-ով բարձրացնելուց հետո լուրջ ցնցումների չենթարկվեր: Սակայն այդ տարիների ընթացքում ոչինչ չարվեց, և այդ ոլորտում լուրջ խնդիրները շարունակվում են:
Անցյալ տարի գյուղատնտեսության ոլորտում սխալ քաղաքականության հետևանքով Հայաստանում կարտոֆիլի մեծ բերք է եղել, և մեծ առաջարկի արդյուքնում կարտոֆիլի գինը 1 կգ համար կազմել է 25 դրամ, իսկ այս տարի գներն աճել են գրեթե 10 անգամ: Ինչ վերաբերվում է ցորենի խնդրին, ապա Հայաստանը մեծ կախում ունի համաշխարհային գներից: Բայց Հայաստանը կարող է ձևավորել սեփական բազային տնտեսական քաղաքականությունը, որը կկրճատեր այդ կախվածությունը համաշխարհային գներից, թեև երկիրը կարող է լիովին ապահովել ներքին պահանջարկը և թույլ չտալ չարաշահում ներկրողների կողմից` կապված երկրում ցորենի գնի հնարավոր բարձրացման հետ:
Արդյունաբերության ոլորտում աճն այս տարի պայմանավորված է համաշխարհային շուկայում մետաղների պահանջարկի ու գների աճով, ինչպես նաև էներգետիկ արտադրության աճի բարձր ցուցանիշներով:
Հայաստանի տնտեսության ևս մեկ դրական ցուցանիշ է արտահանման աճը, որը կրկնակի գերազանցում է ներկրման ցուցանիշը: 2010թ, հունվար-օգոստոս ամիսներին Հայաստանի արտաքին առևտրի շրջանառությունը կազմել է 2 մլրդ 959 մլն դոլար՝ 2009թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելանալով 25.3%-ով: Միևնույն ժամանակ, հաշվետու շրջանում արտահանումը կազմել է 598,1 մլն դոլար՝ ավելանալով 43,8%-ով 2009-ի հունվար-օգոստոսի համեմատ, իսկ ներմուծումը կազմել է 2 մլրդ 360.6 մլն դոլար՝ ավելանալով 21, 3%-ով:
Հայաստանում տնտեսական ազատությունների մակարդակը բավական դրական է գնահատել Fraser Institute կանադական վերլուծական կենտրոնը, որի գնահատմամբ Հայաստանը զբաղեցնում է 50-րդ տեղը 141 երկրների տնտեսական ազատությունների շարքում, ընդ որում, անցյալ տարի նա եղել է 48-րդը: Ինչպես հաղորդվում է Fraser Institute-ի հրապարակման մեջ, Վրաստաննն այդ ցուցակում 23-րդն է, ինչը 20 կետով բարձր է 2009-ի ցուցանիշից: Միաժամանակ, տնտեսական ազատությունների մակարդակով Թուրքիան 74-րդն է, իսկ Ադրբեջանը` 93: Միևնույն ժամանակ Ռուսաստանը տնտեսական ազատությունների մակարդակով 84-րդ տեղում է, Մոլդովան` 87, Ուկրաինան` 127:
Կանադացի վերլուծաբանների կարծիքով, Հայաստանի իշխանությունները ճիշտ դրամավարկային քաղաքականություն են վարում: Միաժամանակ Հայաստանի տնտեսության ամենալուրջ խնդիրները շարունակում են մնալ անկողմնապահ և անկախ դատավորների բացակայությունը, բիզնեսում լրացուցիչ ծախսերը և ամենից առաջ` կաշառքները:
Նման հակասական ցուցանիշների դեպքում դժվար է հասկանալ, թե ինչին կհանգի Հայաստանի տնտեսությունը տարվա ավարտին, սակայն գնաճի մակարդակը կրճատելու ուղղությամբ երկրի կառավարության ջանքերը շատ կասկածելի են թվում, եթե հաշվի առնենք, որ վերջին նիստում երկրի գործադիրը որոշեց, որ ժամանակն է անցնելու դիզելային վառելիքի ու բենզինի, ինչպես նաև ծխախոտի արտադրանքի ավելի «արդար» հարկման: Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը գտնում է, որ Հայաստանում ծխախոտը, շատ էժան է և ամենքին մատչելի, իսկ ծխելը վնասում է մարդկանց առողջությանը: Արդյոք գների բարձրացումը արդյունավետ կլինի ծխելու դեմ պայքարի իմաստով, թե պարզապես կհարվածի երկրի ծխող բնակչության գրպանին, ցույց կտա ժամանակը:

25 Сентябрь 2010 - 13:13 AMT
Такие макроэкономические показатели не стали бы предметом для беспокойства, если не учесть то обстоятельство, что за первые 5 месяцев текущего года был зафиксирован 8,8% экономический рост, а в последующие три месяца темпы роста резко сокращались. Представители Республиканской партии Армении в своих выступлениях в июне с большим оптимизмом говорили о преодолении последствий кризиса и о хороших макроэкономических показателях, которые «являются результатом реализации антикризисных программы правительства». В сентябре уже с меньшим оптимизмом, но произносятся все те же слова. «Правительство Армении предприняло все возможные меры, применило соответствующие механизмы для сдерживания инфляции. Если бы эти меры не предпринимались, то показатель инфляции был бы еще выше», – считает глава парламентской комиссии по экономическим вопросам Вардан Айвазян. По его мнению, если на международном рынке не произойдет новый бум инфляции, то в конце текущего года показатель инфляции будет соответствовать предусмотренному по бюджету показателю 4±1,5%.
По мнению экспертов, причиной роста инфляции в Армении являются неблагоприятный сельскохозяйственный год и проблемы на внешних рынках, в частности, на рынке зерна. Агропродовольственная система Армении находится в достаточно уязвимом состоянии, также уязвима страна и с точки зрения продовольственной безопасности, считает доктор экономических наук Татул Манасерян. По его словам, экономическая политика в сфере сельского хозяйства в стране отсутствует. Армения на протяжении первых шести лет после вступления в ВТО и до января 2009 года была освобождена от выплаты НДС за экспорт сельхозпродукции, и за эти годы она должны были достичь такого уровня конкурентоспособности, чтобы при повышении налогов на 20% серьезных потрясений не было. Однако за эти годы ничего не было сделано и серьезные проблемы в этой сфере продолжаются.
В результате проведения неправильной политики в сфере сельского хозяйства в прошлом году в Армении был собран высокий урожай картофеля и из-за большого предложения цены упали вплоть до 25 драмов за килограмм, а в этом году цена возросла практически в 10 раз. Что касается проблемы с зерновыми, то Армения находится в большой зависимости от мировых цен, хотя страна может полностью обеспечить внутренний спрос и не допускать злоупотреблений со стороны импортеров в связи с возможным повышением цен на зерно в стране. Рост в сфере промышленности в текущем году обусловлен ростом спроса и повышением цен на металлы на всемирном рынке, а также высокими показателями роста энергетического производства.
Еще одним положительным показателем в экономике Армении является рост экспорта, который вдвое превышает показатель роста импорта. В январе-августе 2010 года внешнеторговый оборот Армении составил $2 млрд. 959 млн., увеличившись по сравнению с аналогичным периодом 2009 года на 25,3%. В то же время, в отчетном периоде экспорт составил $598.1 млн. увеличившись на 43,8%, а импорт составил $2 млрд. 360.6 млн., увеличившись на 21,3%.
Кроме того, достаточно положительно оценил уровень экономических свобод в Армении канадский аналитический центр Fraser Institute, согласно которому Армения занимает 50-е место по данному показателю среди 141 государства мира. При этом Грузия в этом списке занимает 23-е место, Турция находится на 74-м месте, а Азербайджан на 93-м. В то же время Россия по уровню экономических свобод находится на 84-м, Молдова – на 87-ом, а Украина – на 127-м месте.
По мнению канадских аналитиков в Армении хорошо обстоят дела с государственными ассигнованиями и субсидиями, а также власти страны ведут правильную денежно-кредитную политику. При этом самыми серьезными проблемами в экономике Армении продолжают оставаться отсутствие беспристрастных и независимых судов, а также дополнительные расходы в бизнесе и, прежде всего, взятки.
При таких противоречивых показателях тяжело понять к чему придет экономика Армении к концу года, но старания правительства страны сократить уровень инфляции кажутся очень сомнительными, если учесть, что на последнем заседании оно решило, что пора перейти к более «справедливому» налогообложению дизельного топлива и бензина, а также производства сигарет. Премьер-министр Тигран Саркисян считает, что в Армении сигареты очень дешевые и доступны всем, а курение вредит здоровью людей. Станет ли повышение цен на сигареты эффективным способом борьбы с курением или всего лишь ударит по карману курящего населения страны, покажет время.