27 Սեպտեմբեր 2010 - 07:19 AMT
Հայաստանը և Բելառուսը ոսկեգործության և ադամանդագործության ոլորտում համագործակցության մեծ պոտենցիալ ունեն
Երևանում կայացել է հայ-բելառուսական միջակառավարական հանձնաժողովի 8-րդ նիստի բացումը: Նիստում նախատեսվում է քննարկել երկու երկրների առևտրատնտեսական համագործակցության, առողջապահության, գյուղատնտեսության, գիտության և կրթության, ՏՏ, մշակույթի հետ կապված հարցեր:
«Հայ-բելառուսական միջկառավարական հաձնաժողովի գործունեության ընթացքում կողմերը հասել են շոշափելի արդյունքների, ինչպես իրավապայմանագրային բարենպաստ դաշտի ստեղծման, այնպես էլ փոխադարձ առևտրի ծավալների ավելացման ուղղությամբ»,- սեպտեմբերի 27-ին նիստի բացման ժամանակ ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը: «Հատուկ կուզենայի ընդգծել ոսկեգործության և ադամանդագործության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման համար առկա ներուժը, որմ անհրաժեշտ է օգտագործել և մենք պետք է աշխատենք այդ ուղղությամբ: Բացի այդ, ես հատուկ կուզենայի ընդգծել նաև Բելառուսում հայկական կոնյակի արտադրության հիմնման ուղղությամբ տարվող աշխատանքը և հեռանկարները: Փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնման առումով մեծ գոհունակությամբ կցանկանայի նշել նաև այս նիստի շրջանակներում «ԱրԲե» հայ-բելառուսական առևտրի տան բացումը, որը կհանդիսանա հայկական շուկա բելառուսական արտադրանքի մուտքի հիմնական միջոց:
Իր հերթին, Բելառուսի առևտրի նախարար Վալենտին Չեկանովն ավելացրել է, որ ընթացիկ տարվա վերջին 7 ամսում երկու երկրների ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 29 մլն դոլար:

В Ереване открылось восьмое заседание армяно-белорусской межправительственной комиссии. На заседании в основном планируется обсудить задачи, связанные с развитием торгово-экономического сотрудничества между двумя странами, здравоохранением, сельским хозяйством, наукой и образованием, информационными технологиями, культурой и др.
«В ходе деятельности армяно-белорусской межправкомиссии стороны достигли значительных результатов, как по направлению создания благоприятного договорно-правового поля, так и по увеличению объемов двустороннего товарооборота», – сказал на открытии заседания 27 сентября министр экономики Армении Нерсес Ерицян. По его словам, расширение непосредственных связей между предпринимателями Армении и Белоруссии позволит перейти странам на новый уровень сотрудничества и открыть новые перспективы. «В связи с этим хотел бы подчеркнуть существующий потенциал для расширения сотрудничества в сфере ювелирного дела и перспективы производства армянского коньяка в Белоруссии. Расширению сотрудничества между нашими странами также будет способствовать открытие армяно-белорусской торговой палаты «АрБе» в рамках текущего заседания», – добавил армянский министр.
В свою очередь, министр торговли Белоруссии Валентин Чеканов добавил, что за 7 месяцев текущего года товарооборот между двумя странами составил порядка $29 млн. «Это конечно мало, но гораздо больше, чем было 10 лет назад. Наши армянские коллеги по достоинству оценили качество белорусской техники, особенно в сфере сельского хозяйства, и мы продолжим развивать наше сотрудничество», – сказал белорусский министр.