TEDx Yerevan Women խորհրդաժողովը տեղի կունենա Երևանում 2010թ. դեկտեմբերին: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Երևանում TEDx-ի կազմակերպման լիցենզիայի հեղինակ Քրիստինե Սարգսյանը: Խորհրդաժողովի շրջանակներում տեղի կունենա TED Women-ի շնորհանդեսների տեսահեռարձակում: Զեկույցները նվիրված են լինելու կանանց, նրանց խնդիրներին ու նվաճումներին: Լիցենզիան նաև թույլ է տալիս մի քանի տեղաբնակ բանախոսների ելույթներ: Ըստ Քրիստինե Սարգսյանի, TEDx Women նոր նախագիծ սկսելու համար պատճառ հանդիսացավ TED խորհրդաժողովներում ելույթ ունեցող կանանց քանակի կտրուկ նվազումը:
Տեխնոլոգիաներին, արվեստին ու դիզայնին նվիրված TEDx խորհրդաժողովն առաջին անգամ տարածաշրջանում տեղի ունեցավ Երևանում: 17 ելույթ ունեցողները Հայաստանից, ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Մեծ Բրիտանիայից, Վրաստանից ու Քուվեյթից ներկայացրեցին իրենց գաղափարներն ու փորձը: TEDx-ը ամերիկյան TED (Technology Entertainment Design հիմնադրամի ոչ պաշտոնական ծրագիրն է: 1984թ. ի վեր հիմնադրամը ամենամյա խորհրդաժողովներ է անցկացնում, որտեղ նույն բեմում հավաքվում են գիտնականներ, քաղաքական գործիչներ, ձեռներեցներ, նկարիչներ, երաժիշտներ, ինժեներներ:

TEDx Yerevan Women состоится в Ереване в декабре 2010 года. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщила автор лицензии на проведение TEDx в Ереване Кристина Саргсян. В рамках мероприятия состоится видеотрансляция презентаций TED Women, которая будет посвящена женщинам, их проблемам и достижениям. Лицензия также разрешает выступление нескольких местных спикеров. По словам Кристины Саргсян, причиной для начала нового проекта TED Women стало резкое снижение числа выступающих женщин на конференциях TED.
Конференция TEDx, посвященная технологиям, искусству и дизайну, состоялась впервые в регионе в Ереване. 17 выступающих из Армении, США, Канады, Великобритании, Грузии и Кувейта представили свои идеи и опыт. TEDx — неофициальная программа американского фонда TED (Technology Entertainment Design – Технологии, Развлечения, Дизайн). Начиная с 1984 года, фонд проводит ежегодные конференции, собирающие на одной сцене ученых, политиков, предпринимателей, художников, музыкантов, инженеров и многих других.