Բելառուսում հայկական կոնյակին բաժին է ընկնում վաճառքի ողջ ծավալի 38%-ը, սեպտեմբերի 28-ին Երևանում Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հաղորդել է Բելառուսի առևտրի նախարար Վալենտին Չեկանովը: Նրա խոսքով, այսօր երկրում դրա ներկրմամբ զբաղվում են վեց մասնավոր և պետական ձեռնարկություններ: «Մենք աջակցելու ենք, որպեսզի մեր շուկայում դրա ծավալներն ավելանան»,- ավելացրել է նա:
Խոսելով Բելառուսում հայկական կոնյակի արտադրության գործարանի շինարարության հնարավորության մասին` Վալենտին Չեկանովն ասել է, որ առայժմ չկա հատուկ արձանագրություն, և այդ հարցը քննարկման փուլում է գտնվում: Ընդ որում, նա նշել է, որ Բելառուսում ներկայումս արտադրվում են մոլդավական և այլ կոնյակներ այդ երկրների տեխնոլոգիաներով: «Դրանք հաջողությամբ վաճառվում են շուկայում: Մենք կուզենայինք, որպեսզի նույնը լիներ նաև հայկական կոնյակի դեպքում»,- ասել է առևտրի նախարարը:
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանն իր հերթին նշել է, որ կոնյակն արտադրվելու է հայկական տեխնոլոգիայով: Անդրադառնալով գործարանի բացմանն ու այնտեղ «հայկական կոնյակի» արտադրությանը` ՀՀ նախարարն անվստահություն է հայտնել նման ծրագրերի իրագործման հարցում, առավել ևս, որ ՀՀ օրենսդրության մեջ սահմանափակումներ կան «հայկական կոնյակ» անվանման օգտագործման համար, ավելին` «մեր հանրությունն ակտիվորեն հետևում է նման գործընթացներին»:

На долю армянского коньяка в Белоруссии приходится 38% от всего объема продаж, сообщил 28 сентября в Ереване на совместной с министром экономики Армении Нерсесом Ерицяном пресс-конференции министр торговли Белоруссии Валентин Чеканов. По его словам, на сегодняшний день его импортом в стране занимаются шесть частных и государственных предприятий. «Мы будем содействовать тому, чтобы его объемы на нашем рынке увеличивались», – добавил он.
Говоря о возможности строительства в Белоруссии завода по производству армянского коньяка, Валентин Чеканов сказал, что пока нет специального протокола, и этот вопрос находится на стадии обсуждений. При этом он отметил, что в Белоруссии в настоящее время производится молдавский коньяк и другие коньяки по технологии этих стран. «Они успешно продаются на рынке. Мы бы хотели, чтобы то же самое было и с армянским коньяком», – сказал министр торговли.
В свою очередь министр экономики Армении Нерсес Ерицян отметил, что коньяк будет производиться по армянским технологиям. Касаясь открытия завода и производства на нем «армянского конька», глава министерства высказал свою неуверенность в реализации подобных планов, тем более, что в законодательстве РА есть ограничения на использование названия «армянский коньяк», более того «наша общественность активно следит за такими процессами».