2010 թվականի հունվար-օգոստոս ամիսներին ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են 503.3 մլրդ դրամ, իսկ ծախսերը` 529.8 մլրդ դրամ, որոնք ապահովել են կառավարության` ինն ամիսների համար հաստատած ծրագրի համապատասխանաբար 97.5 և 83.2 տոկոսը: Այդ մասին ասվում է Հայաստանի Ֆինանսների նախարարության մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ: Պետական բյուջեի տարեկան ծրագրային ցուցանիշները կատարվել են եկամուտների գծով` 69.1%-ով, ծախսերի գծով` 61.8%-ով:
2010 թվականի հունվար-օգոստոս ամիսներին ՀՀ պետական բյուջեն կատարվել է շուրջ 26.5 մլրդ դրամ պակասուրդով` իննամսյա ծրագրով նախատեսված 120.4 մլրդ դրամ պակասուրդի և 2009 թվականի նույն ժամանակահատվածի 79 մլրդ դրամ փաստացի ցուցանիշի դիմաց:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 21.2%-ով կամ 87.9 մլրդ դրամով: Ընդ որում, 19.7%-ով (76.6 մլրդ դրամով) ավելացել են հարկային եկամուտները, պետական տուրքերը և պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարները, 96.9%-ով կամ 2.7 մլրդ դրամով` պաշտոնական դրամաշնորհները, 36%-ով կամ 8.5 մլրդ դրամով` այլ եկամուտները:
Պետական բյուջեի եկամուտների 92.5%-ը ձևավորվել է հարկային եկամուտների, պետական տուրքերի և պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների, 6.4%-ը` այլ եկամուտների, 1.1%-ը` պաշտոնական դրամաշնորհների հաշվին: «Հայաստանի Հանրապետության 2010 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի 9-րդ հոդվածի 11-րդ կետին համապատասխան պետական բյուջեում ներառվել են նաև պետական հիմնարկների արտաբյուջետային ֆոնդերի միջոցները, որոնց եկամուտները հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել են շուրջ 12.3 մլրդ դրամ:
2010 թվականի հունվար-օգոստոս ամիսների ընթացքում ՀՀ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին կատարվել են ավելի քան 529.8 մլրդ դրամի ծախսեր` կազմելով իննամսյա ծրագրի 83.2%-ը: Մասնավորապես` 478 մլրդ դրամ են կազմել ընթացիկ ծախսերը, 51.8 մլրդ դրամ` ոչ ֆինանսական ակտիվների հետ գործառնությունները: Հաշվետու ժամանակահատվածում 8.8 մլրդ դրամի ծախսեր են կատարվել պետական հիմնարկների արտաբյուջետային միջոցների հաշվին:
2009 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի ծախսերն ավելացել են 7.1%-ով կամ շուրջ 35.3 մլրդ դրամով: «Աճը հիմնականում պայմանավորված է պետական պարտքի սպասարկման ծախսերի և դրամաշնորհների գծով ծախսերի ավելացմամբ, ինչպես նաև ոչ ֆինանսական ակտիվների օտարումից մուտքերի նվազմամբ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

28 Сентябрь 2010 - 10:48 AMT
В январе-августе 2010 года расходы бюджета Армении увеличились на 7,1% за счет обслуживания госдолга
В январе-августе 2010 года доходы государственного бюджета Армении составили порядка 503,3 млрд. драмов, а расходы – 529,8 млрд. драмов, которые обеспечили соответственно 97,5 % и 83,2 % от утвержденной программы правительства РА на первые 9 месяцев текущего года. Об этом говорится в сообщении пресс-службы Министерства финансов Армении. При этом показатели годовой программы госбюджета были выполнены на 69,1% и 61,8% соответственно.
В отчетном периоде 2010 года госбюджет Армении был выполнен с дефицитом в 26,5 млрд. драмов, против предусмотренных на первые 9 месяцев 120,4 млрд. драмов и 79 млрд. драмов в январе-августе 2009 года.
В сообщении отмечается, что по сравнению с аналогичным периодом прошлого года доходы выросли на 21,2% или на 87,9 млрд. драмов. В то же время, налоговые поступления, государственные пошлины и обязательные социальные выплаты выросли на 19,7% (76,6 млрд. драмов), поступления по линии официальных грантов увеличились на 96,9% или на 2,7 млрд. драмов, а другие доходы на 36% или на 8,5 млрд. драмов.
92,5% доходов государственного бюджета страны сформировались за счет налоговых поступлений, 6,4% – за счет государственных пошлин и обязательных социальных выплат, 1,1% за счет официальных грантов.
Кроме того, за счет средств госбюджета Армении в январе-августе текущего года были осуществлены расходы на сумму 529,8 млрд. драмов, составив 83,2% от программы первых 9 месяцев текущего года. В частности, текущие расходы составили 478 млрд. драмов, а 51,8 млрд. драмов – операции, связанные с нефинансовыми активами. В отчетный период были осуществлены расходы на 8,8 млрд. драмов за счет внебюджетных средств государственных предприятий.
По сравнению с январем-августом 2009 года расходы бюджета выросли на 7,1% или на 35,3 млрд. драмов. «Рост в основном обусловлен расходами по обслуживанию государственного долга и расходами по линии грантов, а также из-за сокращения поступлений от отчуждения нефинансовых активов», – говорится в сообщении.