29 Սեպտեմբեր 2010 - 07:44 AMT
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Երևանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանի և էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանի ուղեկցությամբ սեպտեմբերի 29-ին այցելել է «Գրանդ քենդի» ընկերություն: Պետության ղեկավարը ծանոթացել է կոնֆետի, պաղպաղակի, սուրճի, քաղցրավենիքի արտադրամասերի հետ, ինչպես նաև այցելել այս տարի բացված թխվածքաբլիթի արտադրամաս:
Երկրի ղեկավարի այցը նվիրված է ընկերության 10-ամյա հոբելյանին, որը 2000-ից Հայաստանի սննդի արդյունաբերության առաջատարն է:
Ինչպես հայտնել է լրագրողներին ընկերության սեփականատեր Կարեն Վարդանյանը, «Գրանդ քենդի» ընկերությունը մտադիր է ավելացնել աշխատատեղերի քանակը, ինչպես նաև ընդլայնել իր արդյունաբերական հնարավորությունները: «Այսօր ընկերությունում աշխատում է շուրջ 2000 մարդ: Այս տարի մենք թխվածքաբլիթի ավանդական տեսակների նոր արտադրամաս ենք բացել և ստեղծել ենք ևս 200 աշխատատեղ»,- ասել է նա:
Ընկերության սեփականատերը նաև հաղորդել է, որ 10 տարվա ընթացքում ներդրվել է 11 մլրդ 534 մլն դրամ, և այսօր «Գրանդ քենդին» աշխատում է ժամանակակից տեխնոլոգիաներով և սարքավորումներով: Նրա խոսքերով, այս շրջանում ընկերությունը պետբյուջե է վճարել 12 մլրդ 131 մլն դրամ հարկ և տուրք:
Անդրադառնալով արտահանման ծավալներին` նա նշել է, որ դրանք մեծ չեն և արտադրվող արտադրանքի 80 տոկոսը բաժին է ընկնում վրացական շուկային:

Президент РА Серж Саргсян в сопровождении мера Еревана Гагика Бегларяна и министра экономики Нерсеса Ерицяна 29 сентября посетил компанию “Гранд Кенди”. Глава государства ознакомился с деятельностью цехов по производству конфет, мороженого, кофе, сладостей, а также посетил открывшийся в этом году новый цех по производству печеного.
Визит главы государства приурочен к 10-летнему юбилею компании, которая с 2000 года является лидером пищевой промышленности Армении.
Как сообщил журналистам владелец компании Карен Вартанян, “Гранд Кенди” намерена увеличить вдвое число рабочих мест, а так же расширить свои производственные возможности. “На сегодняшний день в компании работает порядка 2000 человек. В этом году мы открыли новый цех по производству традиционных видов печеного и создали еще 200 рабочих мест”,- сказал он.
Владелец компании также сообщил, что на притяжении 10 лет было инвестировано 11 млрд. 534 млн. драмов, и на сегодняшний день “Гранд Кенди” работает на основе современных технологий и оборудования. По его словам, за этот период компания выплатила в госбюджет 12 млрд. 131 млн. драмов налогов и пошлин.
Говоря о перспективах компании на будущее, Карен Вартанян заявил, что к 2020 году компания намерена довести число работников до 4000, а также намерена ежегодно открывать новые производственные цеха.
Касаясь объемов экспорта, он отметил, что они небольшие и 80% экспортируемой компанией продукции приходится на грузинский рынок. Связи с этим пояснил, что власти страны ведут политику протекционизма по отношению к подобным компаниям.