ԱՊՀ բարձրագույն վերահսկիչ մարմինների ղեկավարները խորհրդի 10-րդ նիստի շրջանակներում Հայաստանի և Ռուսաստանի վերահսկիչ պալատները կստորագրեն համատեղ ստուգումների ծրագիրը, լրագրողներին հայտնել է ՀՀ Վերահսկիչ պալատի նախագահ Իշխան Զաքարյանը: «Հաջորդ տարի մենք ֆինանսական ստուգումներ կանցկացնենք ՎՏԲ բանկում (Հայաստան), «ՀայՌուսԳազարդ» ՓԲԸ-ում, բացի դրանից, կքննարկենք ռուսական ռազմաբազաների ունեցվածքի կառավարման հարցը»:
Իր հերթին, Ռուսաստանի Հաշվիչ պալատի նախագահ Սերգեյ Ստեպաշինը նշել է. «Հայ գործընկերների հետ երկար և արգասաբեր համագործակցության արդյունքում մենք պայմանավորվել ենք ստորագրել մինչև 2012-ը համատեղ աշխատանքների պլանը: Դրանք վերաբերվում են առևտրատնտեսական հարաբերություններին, ռուսական ռազմակայանի ապահովմանը, հիդրոէներգետիկայի և «ՌԱՕ «ԵԷՍ»-ի աշխատանքներին»,- ասել է Ստեպաշինը և հավելել, որ նոր հարցեր ծագելու դեպքում ռուսական կողմը պատրաստ է քննարկել դրանք Հայաստանի հետ:
Անդրադառնալով կոռուպցիայի դեմ պայքարի ծրագրերին` Ստեպաշինն ասել է. «Իսկ ինչ քննարկել, պետք է կաշառակերներին բռնել և դատել: Նրանք կան ինչպես մեր մոտ, այնպես էլ ձեր մոտ»:

29 Сентябрь 2010 - 09:28 AMT
В рамках десятой сессии Совета руководителей высших органов финансового контроля государств-участников СНГ контрольные палаты Армении и России подпишут программу совместных проверок, сообщил журналистам председатель КП РА Ишхан Закарян. «В следующем году мы проведем финансовые проверки Банка ВТБ (Армения) (дочерний банк российского ОАО «ВТБ»), ЗАО «АрмРосгазпром» (создано Министерством энергетики Армении и российским ОАО «Газпром»), кроме этого, будем рассматривать вопрос управления имуществом российских военных баз.
В свою очередь, председатель Счетной палаты России Сергей Степашин отметил, что «в результате длительного и плодотворного сотрудничества с армянскими коллегами мы договорились подписать план совместных работ до 2012 года, где предусмотрен ряд совместных контрольных мероприятий». «Они касаются комплекса торгово-экономических соглашений, которые были подписаны недавно президентами Армении и России, они также касаются содержания и обеспечения российской военной базы, вопросов гидроэнергетики и работы РАО ЕЭС», – сказал Степашин, добавив, что при возникновении новых вопросов российская сторона готова обсудить их с Арменией.
При этом, касаясь вопроса обсуждения программ борьбы с коррупцией, глава Счетной палаты России сказал: «А что обсуждать, надо коррупционеров ловить и сажать. Они и у вас есть и у нас есть. Тем более армянских коррупционеров в Москве тоже достаточно».