29 Սեպտեմբեր 2010 - 10:02 AMT
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը ձեռնամուխ է եղել որակի հսկողության համակարգի բարեփոխմանը, և արդեն 1-2 տարի հետո տեղական արտադրողները խնդիրներ չեն ունենա արտահանման հետ: Այդ մասին սեպտեմբերի 29-ին լրագրողներին հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը սննդի արդյունաբերության առաջատար «Գրանդ քենդի» ընկերություն կատարած այցի ժամանակ:
Նրա խոսքերով, այսօր Հայաստանի սննդարդյունաբերության ոլորտում արտահանման ծավալները մեծ չեն, սակայն աճի արձանագրվող տեմպերը գերազանցում են 50-60 տոկոս ցուցանիշը: Մասնավորապես, Հայաստանն ամեն տարի ներկրում է շոկոլադ 40 մլն դոլար արժողությամբ, իսկ դա նշանակում է, որ այս շուկայում պոտենցիալը մեծ է, անհրաժեշտ է միայն ապահովել համապատասխան տեսականիով և որակով:
«Կան մի քանի ոչ մեծ ընկերություններ, որոնք տեղ են գտել արտասահմանյան շուկայում և կառավարության աջակցության կարիքն ունեն»,- ասել է նա և հավելել, որ արտահանման կազմակերպումը պահանջում է հատուկ գիտելիքներ, որոնք, ցավոք սրտի, բացակայում են տեղական արտադրողների մոտ: «Արտաքին շուկայի համար արտադրելը թանկ հաճույք է»,- ասել է նախարարը:

Министерство экономики РА приступило к реформированию системы проверки качества, и уже через 1-2 года у местных производителей не будет проблем с организацией экспорта на внешний рынок. Об этом 29 сентября журналистам сообщил министр экономики Армении Нерсес Ерицян во время посещения лидера пищевой промышленности страны – компании Grand Candy.
По его словам, на сегодняшний день объемы экспорта в сфере пищевой промышленности Армении невелики, однако зафиксированные темпы роста превышаю показатель в 50-60%. В частности, Армения ежегодно импортирует шоколад на общую сумму в 40 млн. долларов, а это означает, что потенциал на этом рынке велик, необходимо лишь обеспечить соответствующим ассортиментом и качеством.
«Есть несколько небольших компаний, которые нашли свою нишу на зарубежных рынках и нуждаются в содействии правительства. В этом направлении наши работы активизировались за счет применения соответствующих механизмов, в частности, этим занимается Армянское агентство развития», – сказал он. Нерсес Ерицян также отметил, что организация экспорта требует особых знаний, отличных от производства, которых, к сожалению, пока не достает местным производителям. «Импортеры не могут прервать процесс ввоза продукции, ассортимент которой меняется день ото дня. Поэтому мы должны изучить и понять, что необходимо нашим потребителям, и организовать это производство на месте. Производить для внешнего рынка – это дорогое удовольствие», – подчеркнул министр.