29 Սեպտեմբեր 2010 - 13:28 AMT
Հայաստանի տնտեսությունը նախորդ տարվա 14 տոկոսանոց կտրուկ անկումից հետո այժմ դանդաղ տեմպերով վերականգնվում է, լրագրողներին է ասել Հայաստանում Արժույթի միջազգային հիմնադրամի մշտական ներկայացուցիչ Գիերմո Տոլոսան: Նա նշել է, որ չնայած որ առևտրի և փոխանցումների ծավալների վերականգնումը նոր շունչ է հաղորդում արդյունաբերության և ծառայությունների ոլորտներին, գյուղատնտեսության ոլորտի վրա ծանր ազդեցություն են թողել անբարենպաստ բնակլիմայական պայմանները: «Հետևապես, ակնկալվում է, որ տնտեսական ակտիվության ընդհանուր մակարդակը 2010 թվականին կաճի մոտ 4 տոկոսով, իսկ 2011-ին` 4.5 տոկոսով: Ակտիվության վերականգնման մասին է վկայում նաև այն հանգամանքը, որ սկսվել է վարկային միջոցների հոսքը դեպի մասնավոր հատված»,-ասել է Տոլոսան:
Գյուղատնտեսության արդյունքի կրճատումը` ներմուծվող ցորենի գների կտրուկ աճի հետ մեկտեղ, հանգեցրել են պարենային ապրանքների գների աճին: Պարենային ապրանքների, որոնց կշիռը պայմանավորում է սպառողական գների համաթվի մոտ կեսը, գների աճ է արձանագրվել` տարեկան գնաճը օգոստոսին հասցնելով 9.6 տոկոսի: «Ապագայում ակնկալվում է, որ գնաճի ցուցանիշը կմեղմվի` նախքան տարեվերջ նվազելով մինչև մոտ 7 տոկոս»,-հավելել է նա:

29 Сентябрь 2010 - 13:28 AMT
Экономика Армении медленными темпами восстанавливается на фоне 14%-го резкого спада в 2009 году, сказал журналистам на пресс-конференции 29 сентября постоянный представитель Международного валютного фонда (IMF) в Армении Гийермо Толоса. При этом он отметил, в сфере сельского хозяйства страны зафиксирован значительный спад, обусловленный неблагоприятными природно-климатическими условиями, при том, что восстановление объемов торговли и денежных переводов положительно влияют на сферу промышленности и услуг. «Ожидается, что рост ВВП Армении по итогам 2010 года составит 4%, а в 2011 году – 4,5%», – сказал Гийермо Толоса в Ереване.
В этом контексте постоянный представитель добавил, что о восстановлении экономики Армении свидетельствует поток кредитных вложений в частный сектор страны.
Снижение показателей сферы сельского хозяйства одновременно с повышением цен на импортируемую пшеницу привело к тому, что повысились цены на продовольственные товары, что в свою очередь привело к росту инфляции в августе на уровне 9,6%. «В дальнейшем, мы ожидаем, что показатель инфляции понизиться и к концу года составит порядка 7%», – добавил он.