Արժույթի միջազգային հիմնադրամը Հայաստանին $56 մլն չափով ֆինանսավորում կտրամադրի, մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանում ԱՄՀ մշտական ներկայացուցիչ Գիերմո Տոլոսան:
Նա հաղորդել է, որ սեպտեմբերի 9-ից 24-ը Երևանում էր Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) առաքելությունը` Մերձավոր Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի վարչության փոխտնօրեն տկն. Ռատնա Սահայի գլխավորությամբ: Թիմն ավարտեց IV հոդվածի խորհրդակցության 2010 թ. քննարկումները և աշխատակազմի մակարդակով իշխանությունների հետ համաձայնեցրեց վերջիններիս տնտեսական բարեփոխումների ծրագիրը` Հայաստանի Հանրապետության հետ իրականացվող Երկարաձգվող ֆինանսավորման ծրագրի (EFF) և Երկարաձգվող վարկավորման ծրագրի (ECF) առաջին ամփոփիչ ստուգման շրջանակներում: ԱՄՀ-ի կողմից օժանդակվող այս ծրագրով նախատեսվող ֆինանսական ընդհանուր հանձնառությունը կազմում է մոտ 410 միլիոն ԱՄՆ դոլար:
«Ակնկալվում է, որ ԱՄՀ-ի գործադիր խորհուրդը քննության կառնի առաջին ամփոփիչ ստուգումն անցկացնելու վերաբերյալ Հայաստանի դիմումը և կավարտի IV հոդվածի քննարկումները 2010 թ. նոյեմբերին: Հաստատումից հետո Հայաստանին կտրամադրվի մոտ 56 միլիոն ԱՄՆ դոլար կազմող ֆինանսավորում»,- ավելացրել է նա:

Международный валютный фонд предоставит Армении финансирование в размере $56 млн., сообщил на пресс-конференции постоянный представитель МВФ в Армении Гиермо Толоса.
Он сообщил, что в Ереване с 9-24 сентября находилась делегация во главе заместителем управления по странам Ближнего Востока и Азии с Ратной Сагой с целью завершения обсуждения и согласования с правительством Армении программы реформ, которая осуществляется в рамках Программы расширенного финансирования (EEF) и Программы расширенного кредитования (ECF). Данная программа предусматривает предоставление Армении порядка $410 млн.
«После утверждения четвертой статьи программы исполнительным советом Фонда, Армении будет предоставлено финансирование в размере $56 млн.», – добавил он.