29 Սեպտեմբեր 2010 - 15:40 AMT
Երևանի կոնյակի գործարանը շարունակում է խաղող գնել, և սեպտեմբերի 28-ի դրությամբ մթերվել է 16 377 տ խաղող: Ինչպես նշվում է ԵԿԳ մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ, նշված ծավալը մթերվել է գործարանի Արմավիրի, Այգավանի և Տավուշի մարզի Բերդի մասնաճյուղերում ` համապատասխանաբար 8 349 տ, 7 242 տ և 786 տ խաղող քանակներով: Երևանի կոնյակի գործարանը իր հետ համագործակցող ֆերմերներից կմթերի 29 000 տ խաղող: Մթերումը մեկնարկել է սեպտեմբերի 15-ին` Արմավիրի մասնաճյուղում (Արմավիրի մարզ), 16-ին` Այգավանի մասնաճյուղում (Արարատի մարզ), և 22-ին Բերդի մասնաճյուղում (Տավուշի մարզ): Մթերվող խաղողի 1 կիլոգրամի գինը սահմանվել է 130 դրամ` Արմավիրի և Այգավանի մասնաճյուղերի համար և 120 դրամ` Տավուշի տարածաշրջանի համար:
«Գյուղացիների կողմից բերքի հանձնումը կատարվում է ըստ նախապես սահմանված ժամանակացույցի, ինչը հնարավորություն է տալիս խուսափել հերթերի գոյացումից և դարձնել գործընթացը առավել կանոնակարգված»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ: Մինչև սեպտեմբերի 24-ը մթերված խաղողի դիմաց գումարներն արդեն իսկ ամբողջովին փոխանցված են խաղողագործների բանկային հաշիվներին:
Այս տարի Երևանի կոնյակի գործարանը ձեռնարկության հետ համագործակցող գյուղացիներից 29000 տոննա խաղող է գնելու:

Ереванский коньячныйзаводпродолжает осуществлять процесс закупа винограда, и по состоянию на 28 сентября со стороны предприятия закуплено 16 377 т винограда. Как отмечается в сообщении пресс-службы ЕКЗ, указанный объем закуплен на Армавирском, Айгаванском и Бердском (Тавушская область) филиалах предприятия – 8 349 т, 7 242 т и 786 т винограда соответственно. В Армавирском филиале (Армавирская область) закуп стартовал 15-го сентября, в Айгаванском (Араратская область) – 16-го сентября, в филиале города Берд (Тавушская область) – 22 сентября. Цена за 1кг винограда установлена в размере 130 драмов для филиалов в Армавире и Айгаване и 120 драмов для филиала Тавушской области.
«Сдача урожая со стороны виноградарей происходит по заранее установленному графику, что позволяет избегать возникновения очередей и проводить процесс закупа максимально организованно», – отмечается в сообщении. Суммы за виноград, закупленный в ходе первых десяти дней закупа, в полном объеме перечислены на банковские счета виноградарей.
В этом году Ереванский коньячный завод у сотрудничающих с предприятием фермеров закупит 29 000 т винограда.