Դիզայներ Խաժակ Ապրելյանի (Նիդերլանդներ) մշակած «Արեկ» տառատեսակն արժանացել է «Գրանշան 2010» արևելյան տառատեսակների 3-րդ միջազգային մրցույթի գլխավոր մրցանակին: Այդ մասին լրագրողներին է հաղորդել ՀՀ մշակույթի նախարարության մշակութային ծրագրերի վարչարարության և մոնիտորինգի վարչության ներկայացուցիչ Գառնիկ Գույունջյանը: «Գրանշան» մրցույթին, որը սեպտեմբերի 8-9-ը կայացավ Դուբլինում, ներկայացվել են աշխարհի 12 երկրներից 21 հեղինակների 48 աշխատանքներ:
Մրցույթի անցկացմանն այս տարի աջակցել է Մյունխենի տպագրիչների միությունը: «Ես չգիտեմ մեկ այլ երկիր, որտեղ տառերը հանդիսանում են օգտվողի մշակույթի անբաժանելի մասը և այնպիսի ռազմավարական նշանակություն ունեն, որքան Հայաստանում»,-ասել է միության նախագահ Բորիս Կոհանը: Ըստ Հայաստանի ազգային գրապալատի հայկական տառատեսակների ստեղծման և պահպանման բաժնի վարիչ Էդիկ Ղաբուզյանի, «Գրանշան» մրցույթը կազմակերպվեց բացահայտելու համար առավել ընթեռնելի, գեղեցիկ ու կիրառության մեջ հարմար հայկական տառատեսակները, որոնք համապատասխանում են ժամանակակից տեխնիկական պահանջներին: Միջազգային ժյուրիի կազմում էին հայտնի տառաստեղծներ Ջերրի Լեոնիդասը Անգլիայից, Մանվել Շմավոնյանը Հայաստանից, Կարոլին Պուզզովիոն Անգլիայից, Օլիվեր Լինկեն Գերմանիայից, Հրանտ Փափազյանը ԱՄՆ-ից: Մրցույթի անվանակարգերն էին «Հայկական տեքստային տառատեսակներ», «Կիրիլյան տեքստային տառատեսակներ», «Հունական տեքստային տառատեսակներ», «Գեղարվեստական տառատեսակներ» անվանակարգերը:

29 Сентябрь 2010 - 15:48 AMT
Армянский шрифт «Арек», разработанный дизайнером Хажаком Апреляном (Нидерланды), удостоен главного приза Третьего международного конкурса восточных шрифтов “Граншан”. Об этом журналистам сообщил представитель Управление администрирования и мониторинга культурных программ министерства культуры Армении Гарник Гуюнджян. На конкурсе “Граншан”, который прошел с 8 по 9 сентября в Дублине, были представлены 48 работ 21 автора из 12 стран мира.
Содействию конкурсу в этом году оказал Мюнхенский союз типографских дизайнеров. “Я не знаю другой такой страны, где буквы являлись бы частью национального самосознания, имели стратегическое значение, как в Армении”, – отметил председатель союза Борис Коган. По словам начальника отдела по сохранению и разработке армянских фонтов Национальной литературной палаты Эдика Габузяна, конкурс “Граншан” был создан для того, чтобы выявить читабельные, красивые и удобные армянские шрифты, соответствующие современным техническим требованиям. В состав международного жюри вошли известные дизайнеры шрифтов: Джери Леонидас (Англия), Манвел Шмавонян (Армения), Каролин Пузовио (Англия), Оливьер Линке (Германия), Грант Папазян (США). Победители были определены по номинациям “армянский текстовый шрифт”, “кириллический текстовый шрифт”, “греческий текстовый шрифт”, а также “художественный шрифт”