30 Սեպտեմբեր 2010 - 09:17 AMT
Ընթացիկ տարում Հայաստանում սերմնացանի ընդհանուր տարածքը կրճատվել է 30 տոկոսով անցյալ տարվա համեմատ: Այդ մասին լրագրողներին Երևանում հայտնել է Հայաստանի Ագրարագյուղացիական միության նախագահ Հրաչյա Բերբերյանը: «Մեր գնահատմամբ ընթացիկ տարում կարտոֆիլի բերքը կկազմի 320 հազար տոննա, իսկ Հայաստանում պահանջարկը կազմում է 400 հազար տոննա: Բնական է, որ նման հանգամանքներում նոյեմբեր ամսին կարտոֆիլը կթանկանա, իսկ փետրվարին նրա գինը կկազմի 350-400 դրամ»,- ասել է նա:
Միաժամանակ նա կարծում է, որ նման բարձր գնով կվաճառվի նույնիսկ մանր կարտոֆիլը, և գարնանը խնդիրներ կառաջանան սերմացուի հետ:
Բերբերյանի խոսքերով, ընթացիկ տարում վտանգի տակ է հացահատիկի սերմնացանը, քանի որ անձրևների բացակայության հետևանքով հողը կոշտացել է, և հսկայական տարածքներ չի հաջողվում վարել:

30 Сентябрь 2010 - 09:17 AMT
В текущем году общая посевная площадь в Армении сократилась на 30% по сравнению с прошлым годом. Об этом сказал журналистам в Ереване председатель Аграрно-крестьянского союза Армении (АКСА) Грачья Берберян. «По нашим оценкам в текущем году урожай картофеля составит порядка 320 тыс. тонн, при том, что спрос на него в Армении составляет 400 тыс. тонн. Естественно, что при таких обстоятельствах с ноября месяца картофель подорожает, и в феврале его цена составит порядка 350-400 драмов», – отметил он.
При этом эксперт считает, что по такой высокой цене продастся даже мелкий картофель и к весне возникнут проблемы с семенами.
Кроме того, Грачья Берберян сообщил, что в текущем году под угрозой посев озимых зерновых, так как из-за отсутствия дождей земля затвердела, и огромные территории не удается вспахать.