2010 թ. Հայաստանում հունվար-օգոստոս ամիսներին արտադրվել է 6,8 մլն լիտր կոնյակ, ինչը 36,6%-ով ավելի է 2009 թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից: Հանրապետության Ազգային վիճակագրական ծառայությունը հաղորդում է, որ այդ նույն ժամանակահատվածում երկրում արտադրվել է 5,9 մլն լիտր օղի, ինչը 19,8%-ով պակաս է 2009 թ. հունվար-օգոստոս ամիսների ցուցանիշից:
Բացի այդ, 2010 թ. հունվար-օգոստոսին արտադրվել է 2,7 մլն լիտր գինի` 2009 թ. նույն ժամանակահատվածի 2,1 մլն լիտրի փոխարեն (31,6%-ով ավելի):
Միաժամանակ, հաշվետու ժամանակահատվածում երկրում արտադրվել է 11,6 մլն լիտր գարեջուր, ինչը 49,7%-ով ավելի է 2009 թ. հունվար-օգոստոս ամիսներին արտադրվածից: Շամպայն գինիների արտադրությունն ավելացել է 28,9%-ով` կազմելով 146,2 հազ. լիտր:
Ոչ ալկոհոլային ըմպելիքների արտադրությունը հունվար-օգոստոս ամիսներին կրճատվել է 1,9%-ով` կազմելով 22,9 մլն լիտր:

В январе-августе 2010 года в Армении было произведено 6,8 млн. литров коньяка, что на 36,6% больше показателя аналогичного периода 2009 года. Как сообщает Национальная статистическая служба республики, в тот же период в стране было произведено 5,9 млн. литров водки, что меньше показателя января-августа 2009 года на 19,8%.
Кроме того, в январе-августе 2010 года было произведено 2,7 млн. литров вина, против 2,1 млн. литров в тот же период 2009 года (больше на 31,6%).
В то же время за отчетный период в стране было произведено 11,6 млн. литров пива, что на 49,7% больше, чем в январе-августе 2009 года. Производство шампанских вин выросло на 28,9%, составив 146,2 тыс. литров.
Производство безалкогольных напитков в январе-августе сократилось на 1,9%, составив 22,9 млн. литров.