«Այս տարի Հայաստանում խաղողի ռեկորդային բերքի մասին հայտարարություներն ընդամենը առասպել է»,- մամլո ասուլիսում հայտնել է Հայաստանի Ագրարագյուղացիական միության (ՀԱԳՄ) նախագահ Հրաչյա Բերբերյանը: Նրա խոսքով, այս տարի բերքը նույնքան է, որքան անցյալ տարի էր, բայց այն 20%-ով ավելի կլիներ, եթե հիվանդությունների ու կրծողների դեմ պայքար մղվեր:
Փորձագետը պնդում է, որ անցկացված դիտարկումների համաձայն այս տարի Հայաստանում խաղողի ընդհանուր բերքը կկազմի մոտ 150-180 հազ. տոննա:
Ընդ որում, նա պնդում է, որ Տավուշի մարզում իրադրությունն այնքան էլ վատ չէ, և այնտեղ բերքն այնքան էլ չի զիջում անցյալ տարվա ցուցանիշին. «Հայաստանի Տավուշի մարզում Երևանի կոնյակի գործարանն արդեն 1000 տոննա խաղող է գնել, իսկ Երևանի շամպայն գինիների գործարանը` 700 տոննա»:
Բացի դրանից, Հրաչյա Բերբերյանն ասել է, որ գործարանի կողմից նախապես պայմանագրում նշված խաղողի քանակը գնելուց հրաժարվելու դեպքում գյուղացին չի կարողանա որևէ հաստատություն դիմել, քանի որ ինքը պաշտպանված չէ օրենքով. «Պետք է գյուղատնտեսական ապրանք արտադրողների մասին օրենք ընդունել: Մեր Միությունն առաջարկել է իր օրինագիծը, բայց այն առաջ չի գնում»:

30 Сентябрь 2010 - 10:24 AMT
«Заявления о рекордном урожае винограда в текущем году в Армении являются всего лишь мифами», – заявил на пресс-конференции председатель Аграрно-крестьянского союза Армении (АКСА) Грачья Берберян. По его словам урожай в этом году такой же, как и в прошлом году, но он был бы выше на 20%, если бы велась борьба против болезней и грызунов.
Эксперт утверждает, по итогам проведенного мониторинга общий урожай винограда в текущем году составит порядка 150-180 тыс. тонн.
При этом он утверждает, что ситуация в Тавушской области не такая плохая и урожай там ненамного уступает прошлогоднему показателю: «В Тавушской области Армении Ереванский коньячный завод уже закупил 1000 тонн винограда, а Ереванский завод шампанских вин – 700 тонн».
Кроме того Грачья Берберян сказал, что в случае отказа со стороны завода от приема ранее оговоренного в договоре объема винограда фермер не сможет никуда обратиться, так как он не защищен по закону: «Нужно принять закон о производителях сельхозпродукции. Наш Союз предложил такой законопроект, но он не продвигается вперед».