30 Սեպտեմբեր 2010 - 12:10 AMT
Սեպտեմբերի 30-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելել է Արագածոտնի մարզ, որտեղ ծանոթացել է «Գոլդեն Գրեյփ Արմաս» ՍՊԸ գինու և կոնյակի արտադրության նոր գործարանի կառուցման ընթացքին: Ձեռնարկությունը հիմնվել է 2007թ. Կոշ համայնքի 200 հա անմշակ տարածքում և Սասունիկ համայնքի 20 հա տարածքում: Նույն տարում տնկվել է 400 000 խաղողի արմատակալ և պտղատու ծառերի 10 000 տնկի:
Ինչպես լրագրողներին է ասել «Գոլդեն Գրեյփ Արմաս» ՍՊԸ-ի տնօրեն Արմեն Ասլանյանը, անհրաժեշտ սարքավորումները ներկրվում են Իտալիայից, իսկ շինարարական աշխատանքները կատարում են տեղացի բանվորները՝ իտալացի փորձագետների աջակցությամբ: «Շինարարական աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել մինչև 2011թ. նոյեմբեր: Այն շահագործման հանձնելուց հետո գյուղատնտեսական ու արտադրական աշխատանքների համար կներգրավվի 300 աշխատակից»,-ասել է նա:
Ըստ ձեռնարկության տնօրենի, նախնական պայմանավորվածությամբ, արտադրանքը կարտահանվի ԱՄՆ, Եվրոպա, ՌԴ և Ուկրաինա: Արմեն Ասլանյանը հավելեց նաև, որ նախատեսվում է 4000 տոննա տեխնիկական և 2000 տոննա սեղանի խաղող ստանալ, ինչպես նաև 5000 տոննա տարբեր մրգեր, որոնք հետագայում մշակման կենթարկվեն: Ձեռնարկության տնօրենը հայտնել է, որ նախատեսվում է կառուցել նաև համտեսի սրահ, զարգացնել ագրոտուրիզմը: «Կկազմակերպվեն զբոսաշրջիկների այցելություններ այգիներ և գինու ու կոնյակի արտադրամասեր»,-աել է նա:

30 сентября президент Армении Серж Саргсян посетил область Арагацотн, где ознакомился с процессом строительных работ нового завода по производству вина и коньяка ООО «Голден Грейп Армас». Предприятие было основано в 2007 году на территории 200 га необработанных земель общины Кош и на 20 га общины Сасуник. В том же году было посажено 400 000 виноградной лозы и 10 000 саженцев плодовых деревьев.
Как сообщил журналистам директор ООО «Голден Грейп Армас» Армен Асланян в Арагацотне, необходимое для деятельности завода оборудование импортируется из Италии, а строительные работы выполняют местные рабочие, руководствуясь советами итальянских экспертов. «Строительные работы планируется завершить к ноябрю 2011 года. После его сдачи в эксплуатацию для сельскохозяйственных и производственных работ будет привлечено порядка 300 работников», – сообщил он.
По словам директора предприятия, по предварительным соглашениям произведенная продукция будет экспортироваться в США, Европу, Россию и Украину. Армен Асланян также добавил, что предусматривается получать 4000 тонны технического и 2000 столового винограда, а также 5000 тонн различных фруктов, которые в дальнейшем подвергнуться обработке.
Директор предприятия сообщил, что в планы ООО «Голден Грейп Армас» входит строительство дегустационного зала, а также планируется развивать агротуризм. «Будут организованы посещения туристов в сады и производственные цеха вина и коньяка», – отметил он.