30 Սեպտեմբեր 2010 - 13:48 AMT
Հայաստանի կառավարությունը սեպտեմբերի 30-ին Իջևանում (Տավուշի մարզ) կայացած արտագնա նիստում հավանություն է տվել երկրի 2011թ. պետական բյուջեի նախագծին։ Կառավարության ղեկավար Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը հաղթահարել է ճգաժամը։ Կառավարության ձեռնարկած միջոցներն ուղղվելու են տնտեսության զարգացման կայուն տեմպերի ապահովմանը: «Դա թույլ կտա հնարավոր սեղմ ժամկետում վերադառնալ նախաճգնաժամային տնտեսական բարձր աճին.,- ընդգծել է նա:
Օրենքի նախագծով 2011թ. ՀՀ պետական բյուջեն առաջարկվում է հաստատել եկամուտների գծով` 850.0 մլրդ դրամ, ծախսերի գծով` 998.6 մլրդ դրամ, դեֆիցիտը` 148.6 մլրդ դրամ։ Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի խոսքով բյուջեի նախագիծը համակողմանիորեն քննարկվել է տարբեր ատյաններում, այն համահունչ է կառավարության որդեգրած տնտեսական քաղաքականությանը։ Քննարկման արդյունքներն ամփոփվել են ՀՀ նախագահի մոտ։
«Նախագահի առաջարկությամբ 10.0 մլրդ դրամով ավելացվել է բյուջեի նախագծի ծախսային մասը։ Այժմ ամեն բան կախված է ընթացիկ տարվա ամփոփումից»,- ավելացրել է նա: Ընդ որում, գործադիրի ղեկավարի կարծիքով, հաջորդ տարին լարված աշխատանքի ժամանակաշրջան է լինելու

Правительство Армении 30 сентября на выездном заседании в городе Иджеван (Тавушская область) одобрило проект государственного бюджета на 2011 год. Как отметил глава армянского правительства Тигран Саркисян, Армения преодолела кризис, и предпринимаемые правительство мероприятия будут направлены на обеспечение стабильных темпов роста экономики. «Это позволит в очень короткие сроки вернуться к докризисному высокому росту», – подчеркнул он.
Согласно закону проекта в госбюджете 2011 года предлагается утвердить статью доходов в 850 млрд. драмов, а статью расходов – в 998,6 млрд. драмов, при этом дефицит составит 148,6 млрд. драмов. По словам премьера, проект бюджета прошел всестороннее обсуждение в разных инстанциях, и он созвучен с выбранной правительством экономической политикой.
Более того, результаты обсуждения были обсуждены у президента станы Сержа Саргсяна. «По предложению главы государства на 10 млрд. драмов была увеличена расходная часть проекта госбюджета. Сейчас все зависит от подведения итогов текущего года», – добавил он. При этом Тигран Саркисян выразил мнение, что следующий год будет периодом напряженной работы.