30 Սեպտեմբեր 2010 - 15:30 AMT
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը խաղողի գնման ամենաթեժ շրջանում արդենայցելել էԱրագածոտնի մարզ, որտեղ ծանոթացել է գյուղատնտեսական գործունեությամբ զբաղվող «Գոլդեն Գրեյփ Արմաս» ՍՊԸ-ի կատարած աշխատանքներին, ընկերության տեխնիկական հնարավորություններին ու հետագա ներդրումային ծրագրերին, որոնցից մեկին` գինու-կոնյակի գործարանի կառուցմանը սկիզբ է դրվել այսօր: Դրանից հետո, ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը, նախագահը ծանոթացել է Արարատում «Ավշարի գինու գործարան» ՓԲԸ կողմից խաղողի գնման գործընթացին:
Ինչպես հաղորդել է գործարանի ղեկավար Սամվել Թադևոսյանը, այս տարի ձեռնարկությունը մտադիր է 2500 տոննա խաղող գնել: «Օրական մենք մինչև 250 տոննա խաղող ենք գնում` 1 կգ-ը 120-130 դրամ գնով` կախված խաղողի մեջ շաքարի պարունակությունից: Գործարանը նախատեսված 2500-ից արդեն 1800 տոննա է գնել»,- ասել է նա:
Սամվել Թադևոսյանը նշել է նաև, որ այս տարի 50%-ով կրճատվել է կոնյակի արտահանումը, սակայն, հաշվի առնելով մարզի սոցիալ-տնտեսական դրությունը` գործարանը չի կրճատի գնման ծավալները և անգամ հակառակը` կավելացնի: Իսկ արտադրվող ապրանքի տեսականու մեծացման նպատակով 2009 թվականից «Ավշարի գինու գործարանը» ծիրան, թութ և հոն է գնում մրգային օղու արտադրության համար:
Գործարանը հիմնադրվել է 1968 թվականին, իսկ սեփականաշնորհումից հետո իր գործունեությունն է սկսել որպես «Ավշարի գինու գործարան» ՓԲԸ, որտեղ այսօր աշխատում է 210 հոգի:

В самый разгар закупа винограда президент Армении Серж Саргсян уже посетил Арагацотн, где ознакомился со строительными работами нового завода по производству вина и коньяка ООО «Голден Грейп Армас». После чего, как сообщает корреспондент PanARMENIAN.Net, глава армянского государства ознакомился с процессом закупа винограда в Арарате на ЗАО «Авшарский винный завод».
Как сообщил глава завода Самвел Тадевосян, в этом году предприятие намерено закупить 2500 тонн винограда. «Ежедневно мы закупаем до 250 тонн по цене 120-130 драмов за 1 кг в зависимости от уровня содержания сахара в винограде. Завод уже закупил 1800 тонн из предусмотренных 2500 тонн», – сказал он.
Самвел Татевосян также отметил, что в этом году сократился экспорт коньяка на 50%, однако, учитывая социально-экономическое положение области, завод не сократит объемы закупа и даже, наоборот, увеличит их. С целью же увеличения ассортимента производимой продукции с 2009 года «Авшарский винный завод» закупает абрикосы, тут и кизил для производства фруктовой водки.
Завод основан в 1968 году, а после его приватизации начал свою деятельность как ЗАО «Авшарский винный завод», где на сегодняшний день работает 210 человек.