4 Հոկտեմբեր 2010 - 09:10 AMT
Կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցման նպատակով Հայաստանի կառավարությունը հետևողականորեն ներդնում է էլեկտրոնային կառավարման համակարգ, ինչը թույլ կտա նախադրյալներ ստեղծել մրցակցային գործարար միջավայրի բարելավման համար՝ նվազագույնի հասցնելով շփումը պետծառայողների ու քաղաքացիների միջև: Ինչպես հոկտեմբերի 4-ին ասել է ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը կառավարության մամլո կենտրնում, ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել ՀՀ «Լիցենզավորման մասին» օրենքում, ինչպես նաև ՀՀ Մաքսային օրենսգրքում ու 14 այլ օրենքներում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելուն, որի արդյունքում կրճատվում է արտոնագրերի տեսակն ու դրանց ստանալու կարգը:
«Մենք կարողացանք արմատական փոփոխության հասնել պետկառավարման համակարգում՝ կրճատելով արտոնագրերի քանակը 169-ից մինչև 96 կամ 40 տոկոսով»,-ասել է նախարարը: Բացի այդ, շատ բարդ լիցենզիաներ պարզեցվել են, իսկ հայտերը տնտեսվարող սուբյեկտները կարող են ստանալ արդեն էլեկտրոնային վարկածով՝ www.e-gov.am/licenses հասցեով:
Առաջին փուլում լիարժեք էլեկտրոնային արտոնագիր կարող են ստանալ այն տնտեսվարող սուբյեկտները, որոնք էլեկտրոնային ստորագրություն ունեն (3500), իսկ մյուսները ստիպված կլինեն ստորագրվել անմիջապես արտոնագրի ստացման պահին: Ավելին, նման տեխնիկական որոշումն, ըստ ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավարի կարծիքով, թույլ կտա հայտատուին հետևել արտոնագրի ստացման ողջ գործընթացին:
Առաջին փուլում փոփոխությունները կվերաբերվեն պարզ ընթացակարգով տրամադրվող արտոնագրերին, որոնք տրամադրում են ՀՀ ֆինանսների ու տրանսպորտի ու կապի նախարարությունները, քանի որ այստեղ առավել պահանջված են խաղային բիզնեսի ու տաքսի ծառայությունների կազմակերպման համար լիցենզիաները, իսկ վեց ամիս անց նոր մոտեցումները կկիրառվեն նաև այլ ոլորտներում:

С целью снижения коррупционных рисков правительство Армении последовательно внедряет систему электронного управления, что позволит создать предпосылки для улучшения конкурентной бизнес-среды, снизив непосредственное общение между госслужащими и гражданами. Как отметил 4 октября в пресс-центре правительства министр финансов страны Тигран Давтян, правительство РА одобрило законопроект по внесению изменений и дополнений в закон «О лицензировании», а также в Таможенный кодекс РА и 14 других законов, согласно которому сокращается вид лицензий и порядок их получения. «Мы смогли достичь радикального изменения в системе госуправления, сократив число лицензий с 169 до 96 или на 40%», – сказал глава министерства. Помимо этого, многие сложные лицензии были облегчены, а подать заявку на получение лицензии хозсубъект уже может посредством электронной версии по адресу www.e-gov.am/licenses.
На первом этапе получить полноценную лицензию в электронном виде могут те хозсубъекты, которые имеют электронную подпись (3 500), а остальным придется подписаться непосредственно в момент получения лицензии. Более того, данное техническое решение, по мнению руководителя администрации правительства РА Давида Саргсяна, позволит заявителю проследить весть процесс получения лицензии.
На первом этапе внесенные изменения коснуться простых лицензий, выдаваемых Министерством финансов РА и Министерством транспорта и связи РА, поскольку здесь наиболее востребованы лицензии на организацию игорного дела и работы такси, а спустя шесть месяцев новые подходы будут применяться и к остальным сферам.