Բուլղարիան և Թուրքիան մտադիր են միավորել իրենց գազատրանսպորտային համակարգերը: Այդ մասին Սոֆիայում հայտարարել է Բուլղարիայի վարչապետ Բոյկո Բորիսովը իր թուրք պաշտոնակից Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հանդիպումից հետո: «Դա առաջին քայլն է դեպի Բուլղարիա գազային մատակարարումների դիվերսիֆիկացիայի ուղղությամբ»,- ասել է Բորիսովը: Նրա խոսքերով, գազը կանցնի Բուլղարիա Nabucco գազատարը հատելով: Շինարարության ժամկետները և մատակարարումների ծավալները բուլղարացի վարչապետը չի նշել, հաղորդում է ՌՒԱ Նովոստին:
Nabucco նախագծով նախատեսվում է տեղափոխել բնական գազը Կասպից ծովի տարածաշրջանից դեպի եվրոպական երկրներ`շրջանցելով ՌԴ-ն Ադրբեջանի, Վրաստանի, Թուրքիայի, Բուլղարիայի, Հունգարիայի, Ռումինիայի ու Ավստրիայի տարածքով: Այն պետք է տարեկան տեղափոխի շուրջ 31 մլրդ խմ գազ, ինչը 2020թ. կկազմի ԵՄ գազի պահանջարկի 5 տոկոսից ոչ ավելին:

Болгария и Турция намерены соединить свои газотранспортные системы. Об этом в Софии заявил премьер-министр Болгарии Бойко Борисов после встречи со своим турецким коллегой Реджепом Тайипом Эрдоганом. «Это первый шаг в направлении диверсификации газовых поставок в Болгарию», – заявил Борисов. По его словам, газ пойдет в Болгарию через врезку к газопроводу Nabucco. Сроки строительства и объемы поставок газа болгарский премьер не назвал, сообщает РИА Новости
Проект Nabucco предполагает транспортировку природного газа из каспийского региона в европейские страны в обход России через Азербайджан, Грузию, Турцию, Болгарию, Венгрию, Румынию и Австрию. Он рассчитан на ежегодную транспортировку 31 миллиарда кубометров газа, что составит не более 5% потребностей ЕС в 2020 году. В консорциум входят немецкая RWE, австрийская OMV, румынская Transgaz, болгарская Bulgargaz и венгерская MOL. Проект оценивается в 7,9 миллиарда евро.