Ամերիկացի կոնգրեսական Ռոբերտ Էնդրյուսը կոչ է արել նախագահ Օբամայի վարչակազմին բանակցություններ սկսել Հայաստանի հետ Առևտրի ու ներդրումների մասին շրջանակային համաձայնագրի վերաբերյալ (TIFA)՝ նպաստելու համար տնտեսական աճին ինչպես ԱՄՆ-ում, այնպես էլ Հայաստանում, միևնույն ժամանակ ամրապնդելով ԱՄՆ կապը հայ ժողովրդի հետ: Ինչպես հաղորդում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը (ANCA), սեպտեմբերի 7-ին կոնգրեսական Էնդրյուսը, որը Ներկայացուցիչների պալատի երկու ազդեցիկ՝ բյուջետային ու զինված ուժերի կոմիտեների ավագ անդամ է, նամակ է հղել ԱՄՆ առևտրի ներկայացուցիչ, դեսպան Ռոն Քըրքին:
Նամակում, մասնավորապես, ասվում է, որ համաձայնագիրը Հայաստանի հետ հիմնված կլինի առևտրատնտեսական հարաբերությունների ներկա վիճակի վրա և գործունեության ավելի լայն շրջանակ կունենա, քան առկա Հայ-ամերիկյան տնտեսական հարցերի գծով համատեղ աշխատանքային խումբը: «TIFA-ն առավել հիմնավոր հարթակ կներկայացնի ԱՄՆ կառավարության համար, ինչպես նաև առավել դյուրին կդարձնի հանդիպումներն ու խորհրդակցությունները Հայաստանի կառավարության հետ»,-ընդգծել է կոնգրեսականը:
«Մենք երախտապարտ ենք կոնգրեսական Էնդրյուսին TIFA-ի շուրջ ԱՄՆ-ի և Հայաստանի միջև բանակցությունների արագացման հարցում»,-ասել է ANCA Նյու Ջերսիի համանախագահ Ջեյմս Սահակյանը: «Դա շատ լավ հնարավորություն է: TIFA-ն կնպաստի երկկողմ առևտրի ու ներդրումների ընդլայնմանը, արտահանման համար ապրանքի և աշխատատեղերի ստեղծմանն ԱՄՆ-ում ու Հայաստանում»,-հավելել է նա:

5 Октябрь 2010 - 08:29 AMT
Американский конгрессмен Роберт Эндрюс призвал администрацию президента Обамы начать переговоры с Арменией по Рамочному соглашению о торговле и инвестициях (TIFA) для помощи экономическому росту и в США, и в Армении, в то же время укрепляя связь США с армянским народом. Как сообщает Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA), 7 сентября конгрессмен Эндрюс, который является старшим членом двух влиятельных комитетов Палаты представителей – Бюджетного и по вооруженным силам , отправил письмо торговому представителю США, послу Рону Кирку.
В письме, в частности, говорится о том, что соглашение с Арменией будет опираться на нынешнее состояние торгово-экономического сотрудничества и иметь более широкое поле деятельности, нежели существующая Армяно-американская совместная рабочая группа по экономическим вопросам. «TIFA предоставит более прочную платформу для правительства США, а также облегчит встречи и консультации с правительством Армении в экономическом сотрудничестве», – подчеркнул конгрессмен.
«Мы благодарны конгрессмену Эндрюсу за его активность в ускорении переговоров по TIFA между США и Арменией», – сказал сопредседатель ANCA в Нью-Джерси Джеймс Саакян. «Это беспроигрышная возможность. TIFA будет способствовать расширению двусторонней торговли и инвестиций, создания экспортной продукции и рабочих мест в США и Армении», – добавил он.