Հոկտեմբերի 5-ից 8-ը Համաշխարհային մաքսային կազմակերպությունը (ՀՄԿ) Հայաստանում Եվրոպական տարածաշրջանային սեմինար է անցկացնում: Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի Պետեկամուտների կոմիտեի մամլո ծառայությունը, սեմինարի նպատակն է` աջակցել ռիսկերի կառավարման մշակույթի ներդրմանը մաքսային համակարգում, նպաստել ռիսկերի գնահատման կիրառմամբ մաքսային հսկողության համակարգի կատարելագործմանը` նկատի առնելով, որ ռիսկերի կառավարումը մաքսային վարչարարության առանցքային մեխանիզմներից մեկն է և բխում է 21-րդ դարի մաքսային ծառայության մարտահրավերներից:
«Ռիսկերի կառավարումն այսօր համարվում է ժամանակակից մաքսային վարչարարության առաջնային սկզբունքներից մեկը: Չեմ կասկածում, որ այս հանդիպման արդյունքում մեկ քայլ առաջ կկատարենք ռիսկերի կառավարման ոլորտում մաքսային ծառայությունների համագործակցության արդյունավետության բարձրացման և խորացման ուղղությամբ»,- ասել է Հայաստանի Պետեկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը:
Միջոցառման մասնակիցները մոտ 20 եվրոպական երկրների ներկայացուցիչներ են: Սեմինարն անցկացնում են Ավստրալիայից և Ֆիլանդիայից ժամանած փորձագետները: «Ռիսկերի կառավարումը» ՀՄԿ-ի տարածաշրջանային սեմինարներից է, որոնք անցկացվում են աշխարհի 6 տարածաշրջաններում:

5 Октябрь 2010 - 13:19 AMT
Всемирная таможенная организация 5-8 октября проводит Европейский территориальный семинар в Ереване. Как сообщает пресс-служба Комитета по государственным доходам Армении, целью семинара является содействие внедрению культуры управления рисками в таможенной системе, усовершенствование системы таможенного контроля с помощью оценки рисков.
«Управление рисками является одним из приоритетных принципов современной таможенной службы. Не сомневаюсь, что в ходе этой встречи мы сделаем шаг вперед по направлению повышения эффективности и углубления сотрудничества таможенных служб в сфере управления рисками», – сказал председатель Комитета по госдоходам Армении Гагик Хачатрян.
В мероприятии принимают участие представители из 20 европейских стран. Семинар проводят эксперты из Австралии и Финляндии. «Управление рисками» один из региональных семинаров Всемирной таможенной организации, которые проводятся в 6 регионах.